Przejdź do treści

Zbliżenie komety C/2015 ER61 (PANSTARRS) do Plejad

Odkryta w 2015 roku kometa C/2015 ER61 (PANSTARRS) 16 sierpnia zbliży się do słynnego obiektu z katalogu Messiera (M45) - Plejad. Wszystkich miłośników komet zachęcamy do prowadzenia obserwacji!

Obiekt C/2015 ER61 (PANSTARRS) obecnie o jasności 11 mag, odkryty 15 marca 2015 roku w Obserwatorium Haleakala, które znajduje się na Hawajach, będzie stanowił na sierpniowym niebie prawdziwą atrakcję dla miłośników nocnych wrażeń.

Obecnie kometa przemierza konstelację Byka, by 16 sierpnia zbliżyć się do najjaśniejszych gwiazd gromady otwartej M45. Trzeba jednak pamiętać, że niestety komety tej nie zobaczymy nieuzbrojonym okiem i należy wyposażyć się co najmniej w lornetkę o średnim polu widzenia.

Na pewno obiekt ten w połączeniu z tak bliskim przejściem w okolicy znanego obiektu, będzie świetną okazją dla astrofotografów, którzy powinni być w stanie uwiecznić ją na fotografiach wykonanych swoim sprzętem.

Z lokalizacją samej gromady otwartej M45 nie powinniśmy mieć większych problemów, ponieważ leży ona w konstelacji Byka, która od północy graniczy z Perseuszem i Woźnicą, a od południa z Orionem, a najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Byka jest Aldebaran o jasności 0,87 mag.

Warto przypomnieć, że na początku tego roku dla komety tej zanotowano nagły wzrost jasności pomiędzy 4 a 5 kwietnia. Jej jasność wzrosła aż o 2 mag!, z 8,5 mag na 6,5 mag. Średnicę C/2015 ER61 PANSTARRS oszacowano już wtedy na około 20 km. Kometa rozwinęła również przepiękny warkocz, który rozciągał się na około 8 milionów kilometrów.

Zachęcamy również wszystkich pasjonatów komet do śledzenia oficjalnego fanpage Sekcji Obserwatorów Komet PTMA "Wszechświat Komet" na Facebooku, na której umieszczane są przez Sekcję między innymi aktualne fotografie tej komety.

Wszystkim obserwatorom zbliżenia komety C/2015 ER61 PANSTARRS do gromady otwartej życzymy udanych sierpniowych łowów!

Autor: Adam Tużnik


Kometa C/2015 ER61 (PANSTARRS), dn. 30 lipca 2017 r, około 02:00. Fot. Gabriel Murawski/SOK PTMA

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Zbliżenie komety C/2015 ER61 PANSTARRS do Plejad. Źródło: stellarium.org

Reklama