Przejdź do treści

Zbliżenie Merkurego do Marsa i Regulusa

Dla osób, którym nie straszne jest wczesne zrywanie się z łóżek, poranne niebo szykuje niesamowite atrakcje! Już we wrześniu zaobserwujemy między innymi przepiękny taniec trzech ciał niebieskich - Merkurego, Marsa oraz jasnego Regulusa!

Już w najbliższą niedzielę 10.09, na porannym niebie dostrzeżemy między innymi największą koniunkcję Merkurego z Regulusem (o jasności 0.4 mag), która będzie miała miejsce na dwie doby przed maksymalną elongacją zachodnią Merkurego, wówczas oba te obiekty będzie dzielić dystans nie mniejszy niż 1 stopień. Do samych obserwacji zalecamy przystąpić kilkadziesiąt minut przed wschodem Słońca. Dopiero wtedy powinniśmy być w stanie dojrzeć w pełnej okazałości bliską koniunkcję tych dwóch ciał niebieskich.

Kilkanaście stopni powyżej powinna naszym oczom ukazać się jasna Wenus o jasności -3.95 mag. Warto tego poranka, po zaopatrzeniu się w ciepłe ubrania, wyjść na zewnątrz i choć przez chwilę podziwiać urok tego przewspaniałego zjawiska astronomicznego. Natomiast kilka dni później - 12 września, Księżyc będący w fazie około 65%, spotka się kilka minut po północy z jasną gwiazdą konstelacji Byka - Aldebaranem. Do obserwacji tego zjawiska zalecamy użycie choćby małej lornetki o średnim polu widzenia, w celu, na przykład przyjrzenia się szczegółom powierzchni naszego Srebrnego Globu. Jednak należy dodać, że tej nocy dystans pomiędzy Księżycem a najjaśniejszą gwiazdą Byka stanie się najmniejszy i wyniesie około 5,5 stopnia.

Jednak najciekawsze dopiero przed nami, ponieważ między innymi 18 września dojdzie do ciekawej koniunkcji, tym razem Księżyca z Wenus i Regulusem. Tego zaś ranka nieco niżej będą świecić Merkury i Mars. Innymi słowy poranek ten tak naprawdę zapowiada się jako jeden z najbardziej chyba interesujących pod względem ilości widocznych ciał niebieskich w bliskiej od siebie odległości.

Zachęcamy również, aby oprócz podziwiania samych koniunkcji i bliskich spotkań planet i gwiazd na porannym niebie, poświęcić sobie choć chwilkę by przy użyciu już małego teleskopu lub lornetki pokusić się o obserwacje na przykład jasnych gromad gwiazd czy obiektów z katalogu Messiera.

Wrzesień jest już takim miesiącem dla każdego miłośnika nocnych wrażeń, który daje nam jedne z najlepszych warunków do prowadzenia obserwacji obiektów głębokiego nieba w naszym kraju, ponieważ właśnie już w tym miesiącu w Polsce mamy prawdziwe astronomiczne noce!

Wszystkim wrześniowym obserwatorom życzymy udanych obserwacji i niezapomnianych wrażeń!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:


Na ilustracji:
Wrześniowy spektakl ciał niebieskich na porannym wschodnim niebie. Źródło: stellarium.org

 

Reklama