Przejdź do treści

Zdjęcie z lądowania i panorama wokół komety

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaprezentowała zdjęcie wykonane przez próbnik Philae po wylądowaniu na komecie oraz panoramiczne ujęcie z komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Pierwsze w historii lądowanie na komecie nastąpiło 12 listopada 2014 r. Automatyczny próbnik Philae został wypuszczony przez towarzyszącą komecie sondę Rosetta i osiadł na powierzchni. Na dzisiejszej konferencji ESA poinformowała, że czujniki wskazały trzykrotne dotknięcie gruntu - być może próbnik odbijał się od komety i w efekcie mieliśmy do czynienia niejako z potrójnym lądowaniem. Nie zadziałały niektóre z mechanizmów mających ustabilizować sondę, m.in. nie wystrzeliły harpuny, które miały wbić się w grunt.

Zdjęcie u góry to jeden z pierwszych obrazów dostarczonych przez lądownik Philae po wylądowaniu na komecie. Widać powierzchnię komety oraz elementy lądownika. Źródło: ESA/Rosetta/Philae/CIVA.

Poniżej natomiast prezentujemy dwa zdjęcia. Jedno jest panoramą wokół miejsca lądowania. Na drugim nałożono wizerunek Philae, aby pokazać jego położenie względem przesłanego obrazu. Źródło: ESA/Rosetta/Philae/CIVA.

Więcej informacji:


Reklama