Przejdź do treści

Ze Szczecinka w kosmos. Filip Aleksandrowicz z zespołem buduje rakiety

Rakieta Startos IV

Pochodzący ze Szczecinka w województwie zachodniopomorskim Filip Aleksandrowicz jest członkiem studenckiego stowarzyszenia Delft Aerospace Rocket Engineering (DARE) na Politechnice w Delf w Holandii. Grupa zaprojektowała i zakończyła budowę rakiety Stratos IV, która ma na celu pobić aktualny światowy rekord wysokości lotu rakiety zbudowanej przez studentów oraz przekroczyć linię Karmana – umowną granicę kosmosu.

Filip Aleksandrowicz ukończył profil matematyczno-fizyczny w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinku, gdzie udzielał się między innymi w zespole Akcja Animacja. Jego celem na długo przed zdaniem matury było dostanie się na studia na Politechnice w Delft, gdzie od 2018 roku studiuje „Inżynierię Lotnictwa i Kosmonautyki”. Od 2019 roku jest członkiem studenckiego stowarzyszenia DARE, gdzie był członkiem zespołu pracującego nad silnikami sterującymi do rakiety Stratos IV.

Stowarzyszenie DARE jest jednym z bardziej zaawansowanych studenckich zespołów zajmujących się rakietami i liczy niemal 200 członków. Około 70 procent z tej grupy pochodzi z Wydziału Inżynierii Lotniczej Politechniki w Delft, a pozostałe 30% z innych wydziałów, w tym z inżynierii mechanicznej, elektrotechniki, fizyki stosowanej i wzornictwa przemysłowego. Niemal połowa członków DARE to studenci pochodzący spoza Holandii, np. z Polski.

DARE prowadzi równocześnie kilka projektów, ale spośród wszystkich projektów wyróżniają się dwa flagowe, czyli Stratos i Sparrow. Stratos IV jest najnowszą z serii rakiet stworzonych przez stowarzyszenie DARE w ciągu jego dwudziestoletniego istnienia. Pierwszy Startos poleciał w roku 2009 na wysokość 12,5 km. Rakieta Startos II+ wystrzelona 16 października 2015 roku pobiła europejski rekord wysokości rakiet amatorskich. Rakieta Stratos III rozpadła się 20 sekund po starcie. Tym razem członkowie DARE mają nadzieję podnieść poprzeczkę i pobić aktualny rekord świata w wysokości lotów rakiet amatorskich. Ten lot ma przybliżyć ich do celu, jakim jest bycie pierwszym studenckim stowarzyszeniem, który oficjalnie przekroczy granicę przestrzeni kosmicznej.

Aby tego dokonać, silnik rakiety – Nimbus DHX-400, łączy to co najlepsze z dwóch rodzajów silników rakietowych – na paliwo stałe oraz na paliwo ciekłe. Jest w stanie pchnąć rakietę z siłą jednej tony przez 30 sekund pracy, dopóki nie zabraknie mu paliwa. Odpowiada to mocy dwunastu bolidów Formuły 1 jednocześnie. Rakieta będzie zbudowana z nowoczesnych kompozytów z włókien węglowych, które pozwolą osiągnąć niezwykle niską masę, jednocześnie nie ograniczając wytrzymałości. Co więcej, dysza silnika jest wydrukowana w 3D z tytanu i wzmocniona wkładką z grafitu, która pozwala jej wytrzymać ekstremalne temperatury przekraczające 2700 stopni Celsjusza – o ponad tysiąc stopni więcej niż temperatura topnienia stali.

Start rakiety odbędzie się w październiku 2021 roku z bazy INTA El Arenosillo w Hiszpanii. W porównaniu do rakiety Stratos III, Stratos IV ma kilka znaczących ulepszeń. Nowy automatyczny system kontroli zadba o jej stabilność w trakcie lotu. Co więcej, nowa rakieta waży mniej, mając jednocześnie potężniejszy silnik, co zwiększy zarówno jej osiągi, jak i maksymalny pułap lotu. Po osiągnięciu apogeum, stożek rakietowy zawierający komputer pokładowy odłączy się od części z silnikiem i zbiornikiem na paliwo, a następnie zostanie spowolniony za pomocą dwóch spadochronów, zanim ostatecznie wyląduje w oceanie.

Ten projekt, oprócz osiągnięcia rekordu lotu, ma udowodnić, że także studenci są w stanie zbliżyć się do przestrzeni kosmicznej, a docelowo do niej dotrzeć. Chcą udowodnić, że kosmos jest bardziej dostępny, niż mogłoby się wydawać, że nie jest zarezerwowany jedynie dla rządowych agencji lub miliarderów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Stowarzyszenia

Stowarzyszenie prosi także o wparcie finansowe.

Źródło: iszczecinek.pl

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama