Przejdź do treści

Zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej wygrywa zawody European Rover Challenge 2019

img

Od 13 do 15 września na terenach Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach odbywała się 5. edycja zawodów robotycznych European Rover Challenge. Przez trzy dni na specjalnym torze imitującym teren marsjański rywalizowało 29 drużyn z 5 kontynentów. Najlepszy okazał się zespół gospodarzy IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna AGH Space Systems z Krakowa, a trzecie zespół RoverOva z Politechniki w Ostrawie.

Była to już 5. edycja jednych z największych na świecie zawodów robotycznych. Obok trzydniowych zmagań zespołów konstruktorów odwiedzający mogli dowiedzieć się jaki jest obecny stan badań i osiągnięcia polskich firm działających w sektorze kosmicznym. Wstęp na teren imprezy był bezpłatny. Na chętnych jak co roku czekała strefa pokazów naukowo-technologicznych - ponad 30 stanowisk, na których przeprowadzano pokazy, warsztaty i prezentowano projekty. Na stoiskach można było zobaczyć m.in. pokazy robotów, spróbować swoich sił w lądowaniu dronem lub sterowaniu łazikiem. Swoje stoisko miało też czasopismo i portal Urania - Postępy Astronomii. Poza strefą pokazów na terenie wydarzenia przez trzy dni odbywały się prelekcje i pokazy filmowe poświęcone tematyce kosmicznej.

Liderzy sektora kosmicznego w Kielcach

Po raz pierwszy oprócz zawodów robotycznych i strefy pokazów zorganizowano też dwudniową konferencję, na którą przybyli przedstawiciele sektora kosmicznego z całego świata. Do Kielc przyjechali m.in.: Steve Jurczyk - zastępca administratora agencji NASA, Gianfranco Visentin - kierownik Sekcji Automatyzacji i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, Maria Antonietta Perino - szefowa Zaawansowanych Projektów Eksploracji w firmie Thales Alenia Space, Pantelis Poulakis - inżynier mobilnego podsystemu europejskiego łazika marsjańskiego ExoMars, Mariella Graziano - dyrektor wykonawczy ds. systemów kosmicznych i robotyki w firmie GMV czy Thais Russomano - założycielka firmy InnovaSpace.

Podczas dwóch dni konferencji goście dyskutowali na takie tematy jak konkurencyjność w sektorze kosmicznym, możliwości współpracy firm lokalnych w dużych projektach tego sektora czy kooperacji projektów kosmicznych z firmami z innych branż.

Rywalizacja robotów marsjańskich

W ciągu trzech dni rywalizacji łaziki stworzone przez zespoły konstruktorów rywalizowały w czterech zadaniach terenowych na specjalnie przygotowanym do tego polu MarsYard. Geologicznie zróżnicowany teren, przypominający powierzchnię Czerwonej Planety powstawał pod czujnym okiem dr Anny Łosiak - geologa planetarnego z Uniwersytetu w Exeter.

Łaziki musiały wykonać zadanie naukowe polegające na pobraniu czterech próbek gruntu z miejsca wskazanego przez sędziów. Trzy próbki miały być wzięte z powierzchni, a jedna z głębokości 15-30 cm. Łazik musiał też umieścić próbki w pojemnikach na pokładzie i przed tym wykonać zaproponowane badanie materiału.

W kolejnym zadaniu zbudowane roboty musiały przeprowadzić manipulacje na specjalnym panelu elektrycznym. Pojazdy musiały ustawić przełączniki na zadanych pozycjach, ustawić pokrętło na podanej wartości, zmierzyć napięcie i wstawić wtyczkę do gniazda.

Trzecim wyzwaniem dla łazików było pobranie trzech elementów ukrytych na polu i dostarczenie ich do wyznaczonego miejsca. Zespoły miały do dyspozycji mapę z zaznaczonymi miejscami umieszczenia próbek. 

Ostatnie zadanie w terenie polegało na przejechaniu łazikiem obok wybranych punktów na mapie w sposób autonomiczny.

img
Wyróżnione zespoły konstruktorów: na najwyższym stopniu podium zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej, na drugim miejscu zespół AGH Space Systems z krakowskiego AGH, na trzecim drużyna RoverOva z Politechniki w Ostrawie.

Z zadaniami najlepiej poradził sobie zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej - zwycięzcy zeszłorocznej edycji imprezy. Na drugim miejscu byli konstruktorzy z krakowskiego zespołu AGH Space Systems, a trzecie miejsce zajęli studenci Politechniki w Ostrawie działający w zespole RoverOva. Poniżej szczegółowe wyniki punktowe pierwszych pięciu drużyn:

  • IMPULS (Politechnika Świętokrzyska) - 493,5
  • AGH Space Systems (AGH) - 438
  • RoverOva (Politechnika w Ostrawie) - 335,5
  • SKA Robotics (Politechnika Warszawska) - 329
  • Kameleon (Politechnika Opolska) - 326,5

Na rozdanie nagród przyjechał premier Mateusz Morawiecki, który wręczył statuetkę dla zwycięskiej drużyny.

Czasopismo i portal Urania - Postępy Astronomii był partnerem medialnym wydarzenia.

Więcej informacji:

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu tytułowym: Wspólna fotografia zespołów biorących udział w zawodach European Rover Challenge 2019. Źródło: ERC.

Reklama