Przejdź do treści

Zespoły ze wszystkich kontynentów zjadą do Kielc na European Rover Challenge 2019

ERC 2019, Kielce

Właśnie zakończyła się rejestracja na piątą edycję zawodów European Rover Challenge  jedno z największych wydarzeń robotyczno-kosmicznych na świecie. W zawodach wezmą udział zespoły robotyczne z 6 kontynentów  m.in. z USA, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, a nawet ze Sri Lanki.  

Rekrutacja na piątą edycji European Rover Challenge została zakończona – do udziału w tegorocznych zawodach zgłosiło się 56 drużyn z 16 krajów i 6 kontynentów. Najlepsze z drużyn powalczą o miejsce na podium w czasie finałów, które odbędą się 1315 września 2019 na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Zawodom towarzyszy zwiększone zainteresowanie ze strony firm i instytucji międzynarodowego sektora kosmicznego, w tym również Europejskiego Klastra Robotyki Kosmicznej PERASPERA.

Rośnie udział europejskich zespołów w zawodach  w tym roku to już 60% wszystkich aplikacji. Mamy 17 całkiem nowych drużyn z całego świata. Wśród zgłoszonych po raz pierwszy są także tacy, którzy pojawili się na ERC 2018 w roli widzów, żeby jak najlepiej przygotować się do występu w tym roku  mówi Magda Worytko, koordynator zespołów międzynarodowych zawodów robotów mobilnych European Rover Challenge.

Zauważamy, że marka zawodów na świecie jest coraz bardziej rozpoznawalna. Wysoki poziom zadań stawianych przed zawodnikami skłania zespoły do bardziej wnikliwej weryfikacji swoich możliwości już na etapie składania pierwszej dokumentacji. Aplikacje przysyła coraz więcej drużyn doświadczonych w udziale w różnych konkursach robotycznych na całym świecie  dodaje.

Udział w projekcie oraz finałach zawodów ERC to dla drużyn doskonała możliwość poszerzenia wiedzy zdobywanej na studiach o praktyczne doświadczenie w tworzeniu dokumentacji zgodnej z wymaganiami NASA i ESA, rozwiązywaniu na bieżąco pojawiających się w czasie zawodów wyzwań technicznych oraz doskonalenie swoich umiejętności i kompetencji. W efekcie absolwenci i młodzi inżynierowie realizują z roku na rok coraz bardziej skomplikowane projekty. To właśnie z myślą o nich na poprzedniej edycji ERC organizatorzy stworzyli formułę ERC Pro, która będzie kontynuowana również w tym roku.

Formuła przeznaczona jest również dla startupów, firm, grup badawczych i osób pracujących w dziedzinie szeroko pojętej robotyki. Daje młodym profesjonalistom zarówno możliwość wzajemnej inspiracji w zakresie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie technologii kosmicznych, robotycznych, automatyki itp., jak i wsparcie w nawiązywaniu współpracy międzynarodowej, prezentacji swoich konstrukcji potencjalnym inwestorom czy komercjalizacji niektórych rozwiązań technicznych. Natomiast dla drużyn uniwersyteckich jest to okazja do bezpośredniego kontaktu i rozmowy z bardziej doświadczonymi zespołami i specjalistami. Zawodom towarzyszy także zwiększone zainteresowanie ze strony firm i instytucji międzynarodowego sektora kosmicznego, w tym Klastra PERASPERA. Nabór projektów do formuły ERC Pro ciągle trwa.

Rusza również rekrutacja wystawców do Strefy Pokazów Naukowo-Technologicznych, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej na temat kosmosu i związanych z nim technologii, robotyki oraz ich znaczenia i możliwości wykorzystania w praktyce w różnych dziedzinach życia – m.in. w przemyśle, medycynie, rolnictwie i edukacji.

Piątej edycji ERC towarzyszyć będzie również konferencja z udziałem przedstawicieli świata nauki i biznesu z Polski i zagranicy oraz warsztaty mentoringowo-biznesowe dla drużyn.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Mars Society Polska, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Politechnika Świętokrzyska.Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym ESA, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Do partnerów wydarzenia dołączyli: Mathworks oraz Austriackie Forum Kosmiczne (OeWF).  

Źródło: Planet Partners

Reklama