Przejdź do treści

Zginające się pierścienie Saturna

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) opublikowała ostatnio zdjęcie, na których pierścienie Saturna wydają się zginać.Powodem może być załamanie światła przez górne warstwy atmosfery Saturna.

Stwierdzono, że różnica w oświetleniu wydobywa jakieś zauważalne detale. Pierścień A Saturna jest znacznie ciemniejszy na tle nieoświetlonych pozostałych pierścieni, ponieważ najprawdopodobniej jego większe cząstki odbijają przede wszystkim światło z powrotem ku Słońcu (z dala od kamer Cassini ).

Wąski pierścień F (u dołu), który był słaby na wcześniejszym obrazie, teraz pojawia się jako znacznie jaśniejszy niż wszystkie pozostałe pierścienie. Widzimy go w takim stanie dzięki mikroskopijnemu pyłowi, który jest powszechny w tym pierścieniu.

Mały pył ma tendencję do rozpraszania światła do przodu (czyli blisko swojego pierwotnego kierunku ruchu), co czyni go jaśniejszym, gdy jest podświetlany.

Obraz ten wskazuje na niedoświetloną stronę pierścieni, około 19 stopni poniżej płaszczyzny pierścienia.

Zdjęcie zostało wykonane w świetle czerwonym kamerą o wąskim kątcie sondy Cassini w 24 czerwca 2016 r., z odległości około 848.000 kilometrów od Saturna. Skala uzyskanego obrazu wynosi 5 kilometrów na piksel.

Źródło: NASA

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
A Dark Bend

Na ilustracji:
Zginające się pierścienie Saturna. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Reklama