Zmarł prof. Roman Juszkiewicz

prof. Roman Juszkiewicz (1952-2012)

W sobotę, 28 stycznia w szpitalu im. Św. Anny w Piasecznie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. Roman Juszkiewicz - jeden z najwybitniejszych polskich astrofizyków i kosmologów. Naukowiec zajmował się m.in. teorią powstawania galaktyk, niestabilności grawitacyjnej i mikrofalowego promieniowania tła. Miał 60 lat.

Roman Juszkiewicz urodził się w Warszawie, w 1952 roku. Astronomię studiował na Uniwersytecie Moskiewskim im. Michaiła Łomonosowa, był uczniem prof. Jakowa Zeldowicza. Doktorat obronił na Uniwersytecie Warszawskim w 1981 roku.

W latach 1984 -1986 pracował na University of Cambridge i University of Sussex, a w latach 1986-1987 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Później związany był również z Princeton University - jako pracownik w okresie 1987 -1989, a później także jako członek Institute for Advanced Study (1989 -1991). Pracował również w Institut d'Astrophysique de Paris i Université de Genève.

Habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w 1997 roku. Tytuł profesora nauk fizycznych otrzymał w sierpniu 2003 roku. Od 1981 roku do śmierci astronom pracował w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, a od 2000 roku wykładał także na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Felieton prof. Romana Juszkiewicza dla Polityki ze stycznia 2011.

Pogrzeb profesora Romana Juszkiewicza odbędzie się 8 lutego (w środę) o godzinie 14:00, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródło: Astronomia.pl

Na ilustracji: prof. Roman Juszkiewicz (1952-2012)

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)