Przejdź do treści

Znamy finalistów konkursu "Cosmic Challenge: Curiosity”

Zwycięzcy konkursu Cosmic Challenge Curiosity

1 kwietnia 2022 roku w Instytucie Informatyki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej odbył się kolejny finał konkursu Cosmic Challenge, organizowanego przez Fundację „SpaceShip” od 2019 roku.  Edycja „Cosmic Challenge: Curiosity” była skierowana do uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Opiekunem Merytorycznym tej edycji był inż. Artur Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory.  Zwycięzcy wyjadą w nagrodę do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi we Francji. Urania była patronem medialnym konkursu.

Konkurs „Cosmic Challenge: Curiosity” wystartował 1 grudnia 2021 roku. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych z całej Polski, którzy interesują się badaniami Marsa. W jego realizacji pomagało Obserwatorium Pic du Midi z Francji.

W dniu 1 kwietnia 2022 r. w Instytucie Informatyki UMCS odbył się kolejny Finał "Cosmic Challenge” organizowany przez Fundację SpaceShip we współpracy z obserwatorium astronomicznym Pic du Midi z Francji. Opiekunem Merytorycznym tej edycji był inż Artur Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory.

Zwycięzcami pierwszej edycji konkursu “Cosmic Challenge: Curiosity” zostali:

Miejsce I: Mikołaj Maziarek – SP nr 151 w Krakowie
Miejsce II: Marta Czupajło – PSP im Ziemi Kujawskiej w Dobrem
Miejsce III: Julia Wasąg – SP w Dąbrowicy

Zwycięzcy w nagrodę pojadą do obserwatorium Pic du Midi de Bigorre we Francji.

Jury podjęło decyzję o wyróżnieniu kilku dodatkowych uczestników, którzy fenomenalnie zaprezentowali się podczas Finału. Otrzymają oni w nagrodę upominki od Polskiej Agencji Kosmicznej. Są to:

 • Mikołaj Laskowski – SP im Orła Białego we Wrocławiu
 • Piotr Łopatek – SP nr 2 w Puławach
 • Adam Sienkiewicz– SP im M.Kopernika w Wysocku Małym
 • Jan Przybylski – SP nr 2 w Milanówku
 • Olgierd Bargański – SP nr 44 w Gdyni
   

Zwycięzców wybierało Jury w składzie:

 • dr Natalia Zalewska – Centrum Badań Kosmicznych PAN
 • dr Izabela Kowalska-Leszczyńska – Centrum Badań Kosmicznych PAN
 • Kinga Gruszecka – Polska Agencja Kosmiczna
 • prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka – Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 • Anna Bukowska – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Robert Lubański – Mars Society Polska
   

Finaliści konkursu

Foto: Finaliści konkursu „Cosmic Challenge: Curiosity”  oraz członkowie jury

W spotkaniu z członkami Juryoraz zwycięzcami edycji wzięli także udział Prorektor ds. Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS – prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki oraz Prodziekan – dr hab. Beata Bylina. Podczas Finału inż. Artur Chmielewski opowiadał o obecnych i przyszłych projektach NASA, w które jest zaangażowany i zachęcał Finalistów to podążania “kosmiczną ścieżką”

Program Cosmic Challenge został objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Ambasady Francji w Polsce, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Astroniki, SatRevolution S.A., Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego, MARS Society Polska, European Space Foundation, Klubu Astronomicznego Almukantarat.

Patronat medialnym nad konkursem sprawowały: Urania, Astronomia24, Kosmonauta.net, Space24, AstroNET i Radio Lublin.

Instytucją Wspierającą program od roku 2019 jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Konkursy z serii „Cosmic Challenge” organizowane są przez Fundację SpaceShip od 2019 roku. Pierwotnie występowały pod jedną nazwą „Cosmic Challenge”. Od 2021 roku, czyli od trzeciej edycji, konkurs doczekał się trzech różnych części pod wspólną nazwą, które różnią się przymiotnikiem, w zależności od grupy wiekowej, do której jest skierowana dana część. Dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych jest „Curiosity”, dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Pathfinder”, dla studentów „Voyager”.

Konkurs „Cosmic Challenge: Curiosity” jest elementem projektu „Tarcza Sobieskiego”. Projekt sfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Projekt Narodowego Instytutu Wolności

Źródło: Fundacja „SpaceShip”

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama