Przejdź do treści

Znamy finalistów konkursu "Cosmic Challenge: Pathfinder”

Finaliści konkursu Cosmic Challenge: Pathfinder

3 marca 2022 roku w Instytucie Informatyki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej odbył się kolejny finał konkursu Cosmic Challenge, organizowanego przez Fundację „SpaceShip” od 2019 roku.  Edycja „Cosmic Challenge: Pathfinder” była skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Zwycięzcy tej edycji wyjadą w nagrodę do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi we Francji. Urania była patronem medialnym konkursu.

Konkurs „Cosmic Challenge: Pathfinder” wystartował 1 grudnia 2021 roku. Skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, którzy interesują się badaniami Marsa. W jego realizacji pomagało Obserwatorium Pic du Midi z Francji.

Konkursy z serii „Cosmic Challenge” organizowane są przez Fundację SpaceShip od 2019 roku. Pierwotnie występowały pod jedną nazwą „Cosmic Challenge”. Od 2021 roku, czyli od trzeciej edycji, konkurs doczekał się trzech różnych części pod wspólną nazwą, które różnią się przymiotnikiem, w zależności od grupy wiekowej, do której jest skierowana dana część. Dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych jest „Curiosity”, dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Pathfinder”, dla studentów „Voyager”.

3 marca 2022 roku w Instytucie Informatyki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej odbył się finał konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zwycięzcami pierwszej edycji konkursu “Cosmic Challenge: Pathfinder” zostali:

Miejsce I: Nina Cielica – III LO w Katowicach
Miejsce II: Daria Geleta – III LO w Gdyni
Miejsce III: Antoni Klejman – XIV LO w Warszawie

Zwycięzcy w nagrodę pojadą do obserwatorium Pic du Midi we Francji.

Opiekunem Merytorycznym i przewodniczącym Jury była dr Natalia Zalewska z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Zakończył się ostatni etap konkursu SpaceShip Cosmic Challenge  Pathfinder. Zachęcam do zapoznania się z wynikami. Uczniowie wykazali się świetną znajomością problemów życia na Marsie w przeszłości planety. Szczególne podziękowania dla Ewa Borowska za pomoc w opracowaniu tematyki konkursu – napisała dr Natalia Zaleska na swoim profilu na Facebooku. 

W składzie Jury znaleźli się także:

  • Michał Pilecki – Polska Agencja Kosmiczna
  • Prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka – Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • Ewa Borowska – Uniwersytet Warszawski
  • Anna Bukowska – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Robert Lubański – Mars Society Polska
     

W spotkaniu z członkami Jury udział wzięła także Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS – prof. dr hab. Dorota Kołodyńska.

Wszyscy finaliści konkursu Cosmic Challege Pathfinder

Patronem Programu Cosmic Challenge jest Klub Astronomiczny Almukantarat. Obecna w trakcie finału Lidia Lappo, należąca do klubu, zachęcała finalistów do wstąpienia w jego szeregi, co pozwoli im na rozwijanie zainteresowań astronomicznych. Klub Astronomiczny Almukantarat działa w Polsce od 1983 roku. W roku 1995 został zarejestrowany jako stowarzyszenie. Zrzesza on miłośników astronomii i nauk ścisłych. Jego siedziba mieści się w Warszawie w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN.

Program Cosmic Challenge został objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Ambasady Francji w Polsce, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Astroniki, SatRevolution S.A., Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego, MARS Society Polska, European Space Foundation, Klubu Astronomicznego Almukantarat.

Patronat medialnym nad konkursem sprawowały: Urania, Astronomia24, Kosmonauta.net, Space24, AstroNET i Radio Lublin.

Instytucją Wspierającą program od roku 2019 jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Konkurs „Cosmic Challenge: Pathfinder” jest elementem projektu „Tarcza Sobieskiego”. Projekt sfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Projekt Narodowego Instytutu Wolności

Źródło: Fundacja „SpaceShip”

Oprac. Paweł Z. Grochowalski.

Reklama