Przejdź do treści

Zorza polarna nad Obserwatorium Astronomicznym na Suhorze

Zorza polarna nad Obserwatorium na Suhorze

W miniony weekend nad Polską rozbłysła najsilniejsza od lat zorza polarna. Na niesamowitych ujęciach, które od dwóch dni zalewają Internet bez trudu można dostrzec jej kolory oraz dynamikę. Jest to efekt serii wybuchów na Słońcu, których źródłem jest grupa ogromnych, niezwykle aktywnych magnetycznie plam. Wyraźna poświata zorzy widoczna była nawet z południowej części naszego kraju!

10 maja 2024 r. profesor Obserwatorium Astronomicznego UJ Stanisław Zoła zabrał studentów 3. roku astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego (w grupie: Alicja Pucek, Aleksandra Kowalska, Emilia Kuczma, Sara Kopoczek, Kinga Orszulik, Yauheni Stsefanenka) na wycieczkę do Obserwatorium na Suhorze. Profesor ma to w zwyczaju robić co roku dla studentów 3. roku.
- Mieliśmy zamiar zrobić zwykłe obserwacje 60-centymetrowym teleskopem typu Cassegraina, który się tu znajduje. Kiedy spojrzeliśmy na widok z kamery, przypadkowo zauważyliśmy, że widać czerwonawe pojaśnienia nieba. Od razu zerknęliśmy na stronę internetową SDO NASA, czy jest zwiększona aktywność słoneczna - była.  Całą noc spędziliśmy na obserwacji zorzy polarnej - relacjonuje Alicja Pucek.

 

Zorza polarna na Suhorze

Zorza polarna na Suhorze

Zorza polarna nad Obserwatorium na Suhorze. źródło: Alicja Pucek

Zjawisko zarejestrowały także kamery Allsky z Suhory i OAUJ (źródło: dr Greg Stachowski):

Image

 

Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi zdjęciami, a przy okazji przypominamy o trwającej do końca maja XII edycji konkursu astrofotograficznego AstroCamera, który od początku odbywa się pod patronatem Uranii.

 

Więcej:

 

Opracowanie: Magda Maszewska

Ilustracja: Zorza polarna nad Obserwatorium na Suhorze. źródło: Alicja Pucek

Reklama