Przejdź do treści

Zrzutka na treningi polskiej astronautki

Agnieszka Elwertowska

Agnieszka Elwertowska jest kandydatką na astronautkę firmy AdvancingX z USA. Została wybrana, aby w ciągu najbliższych 3 lat wziąć udział w treningach kosmicznych oraz zadaniach przygotowanych przez tę firmę. Celem tych treningów jest przygotowanie do lotu suborbitalnego. Dzięki zbiórce na Zrzutka.pl Agnieszka będzie miała możliwość nabycia nowych umiejętności oraz wiedzy, które pomogą jej stać się jeszcze lepszą kandydatką na polską astronautkę.

Agnieszka Elwertowska od 2018 roku konsekwentnie szkoli się oraz bierze udział w symulowanych misjach księżycowych i marsjańskich. Jej główny cel to zostać pierwszą polską astronautką. Aktualnie jest kandydatką na astronautkę firmy AdvancingX z USA. Potrzebuje zdobyć fundusze na bilety lotnicze, aby brać udział w corocznych zadaniach organizowanych w Stanach Zjednoczonych. Resztę kosztów pokrywa firma.

Poza tym musi się do dodatkowo przygotować do udziału w programie, aby mieć jak największe szanse. Udział w misjach badawczych, treningach astronautycznych, projektach naukowych, szkoleniach pomoże jej stać się super kandydatką, przejść szereg testów i zostać astronautką firmy AdvancingX. Wszystkie niezbędne szkolenia kosztują ok. 160 tys. zł. I dlatego Agnieszka zorganizowała zbiórkę na Zrzutka.pl.

Kalendarium przygotowań do misji astronautki:

 • W sierpniu 2018 roku brała udział w dwutygodniowej Misji ARES III w Habitacie LUNARES w Pile, gdzie zajmowała stanowisko Oficera Medycznego.
 • W lipcu 2019 roku została Komandorem (czyli szefem Analogowych Astronautów) w Misji ARTEMIS organizowanej przez Analog Astronaut Training Center.
 • W 2020 roku, ponownie w stopniu Komandora, brała udział w Misji BRIGHT-1.
 • W tym samym roku została zaproszona do uczestnictwa w dwóch zdalnych misjach w Habitat Marte w Brazylii, gdzie również doceniono jej umiejętności.
 • W ramach treningów fizycznych, które również są ważne dla astronautów, zrobiła kurs nurkowania Open Water Diver 20 oraz trenowała w tunelu aerodynamicznym.
 • W ramach projektu PW-Sat3 przygotowuje się do zawodu inżyniera. W projekcie odpowiada za komunikację między satelitą, a stacją naziemną.
 • W ramach Studenckiego Koła Naukowego SpaceShip przy Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku (któremu przewodniczy), we współpracy z Morskim Klubem Łączności Szkuner, planuje wybudować radiową stację nadawczo-odbiorczą na terenie Trójmiasta.

Więcej informacji nt.  osiągnięć Agnieszki Elwertowskiej można znaleźć więcej na  stronach, które prowadzi. Są to:


Na co Agnieszka zbiera pieniądze?

Agnieszka stara się rozwijać cały czas, zdobywać nowe umiejętności oraz się uczyć, aby jak najlepiej przygotować się do prawdziwej misji kosmicznej. Pomoże jej w tym:

 • udział w zagranicznych misjach badawczych symulujących misje kosmiczne (ok. 50 tysięcy złotych),
 • udział w treningach astronautycznych obejmujących m.in. testy wytrzymałościowe (ok. 60 tysięcy złotych),
 • udział w kursach m.in. lotniczych (ok. 40 tysięcy złotych),
 • studia za granicą (ok. 20 tysięcy złotych),
 • prowadzenie własnych badań oraz pisanie publikacji naukowych (ok. 10 tysięcy złotych),
 • budowa własnych urządzeń i ich patentowanie (ok. 10 tysięcy złotych).
   

Dlaczego postanowiła rozpocząć zbiórkę na Zrzutka.pl?

W Polsce nie ma programu astronautycznego ani konkretnych ścieżek wsparcia dla osób, które by chciały zostać astronautami.

Agnieszka liczy, że dzięki wsparciu internautów, ich pomocy oraz swojej ciężkiej pracy uda się jej polecieć w kosmos, a także zainspirować kolejne pokolenia do zainteresowania nauką i inżynierią, a może nawet zmienić świat. W końcu astronauci, naukowcy oraz inżynierowie kosmiczni nie raz wykonywali eksperymenty oraz tworzyli urządzenia, które do dzisiaj ułatwiają, a nawet ratują nam życie (m.in. wykrywacz dymu).

Nagrody!

Dla osób wspierających Agnieszkę są przewidziane nagrody. Każda wpłata ma szansę na wygranie jednej z trzech nagród! Trzeba wpłacić minimum 5 zł (lub więcej), aby mieć szansę na wygranie: tabletu iPad Pro, laptopa ACER Predator Helios 300 Gaming lub telefonu Samsung Galaxy S21 Ultra 5G.Jest jeden warunek: .łącznie wpłaty muszą być wyższe niż 100 tys. zł, aby nagrody zostały przyznane. Do tego każdy datek powyżej 200 złotych zostanie nagrodzony upominkiem!

Aktualnie udało się zebrać 3 810 zł z 160 000 zł. W tej chwili Agnieszkę wspiera 56 osób.

Aktualizacja:

Pierwszy cel zbiórki, czyli misja badawcza chill-ice mission została spełniona dzięki uprzejmości WSB w Gdańsku! Misja odbędzie się pod koniec lipca 2021 roku. Więcej na jej temat można znaleźć na stronie www.chill-ice.com oraz w social mediach Agnieszki.

Aktualne cele zbiórki to budowa stacji satelitarnej dla satelity PW-Sat3 oraz kurs lotniczy PPL(A). Więcej celów zostanie dodanych wkrótce.

Źródło: Agnieszka Elwertowska

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama