Przejdź do treści

Zwycięskie nowe nazwy satelitów Jowisza

12 nowych satelitów jowisza

Z początkiem roku naukowcy z Carnegie poprosili użytkowników z całego świata o wymyślenie i opublikowanie tweetów proponujących nowe, łatwiejsze do zapamiętania nazwy dla pięciu ostatnio odkrytych księżyców Jowisza.

Istnieje wiele zasad dotyczących nazewnictwa satelitów w Układzie Słonecznym – opowiada Scott Sheppard, który w lipcu ubiegłego roku ogłosił odkrycie dwunastu nowych księżyców krążących wokół Jowisza, z których pięć było przedmiotem omawianego tu konkursu. Konwencja sugeruje na przykład, by księżyce te nazwano na cześć bohaterów mitologii greckiej i rzymskiej, którzy byli potomkami lub małżonkami Zeusa bądź Jowisza. Istnieje również wiele innych ograniczeń, także co do maksymalne długości tych nazw i ich ostatnich liter, zależących od kierunku ruchu orbitalnego danego księżyca.

Od lutego do kwietnia zbierano wszelkie sugestie dotyczące nowych nazw. Zdarzały się propozycje bardzo profesjonalne, jak również zupełnie niepoważne. Rozważono jednak wszystkie – nawet te, które rażąco lekceważyły podane zasady. Kilka dni temu Międzynarodowa Unia Astronomiczna opublikowała listę „zwycięzców”.

S/2017 J4 to od teraz Pandia

Pandia to w mitologii greckiej córka Zeusa i księżycowej bogini Selene. Sama jest boginią księżycowej pełni i siostrą Ersy. Była to jedna z najbardziej popularnych propozycji zgłoszonych w konkursie, między innymi przez członków klubu astronomicznego działającego przy szkole Lanivet w Kornwalii.

S/2018 J1 nosi nazwę Ersa

To kolejna z córek Zeusa i Selene. Ersa była przy tym boginią rosy. Nazwa ta pojawiła się w aż dwudziestu konkursowych tweetach, przy czym pierwsze takie zgłoszenie pochodziło od zbieracza wiadomości kosmicznych Aarona Quaha (@8603103), ale zgłoszenia, które najbardziej przyciągnęły uwagę komisji oceniającej, zostały przesłane przez uczniów dwunastej klasy liceum Saint Sauveur w Redon we Francji (@StSauMoons) i Hillside Traditional Academy in Mission z Kolumbii Brytyjskiej (@mrgrouchypants) oraz 4-letniego eksperta od księżyca, niejakiego Waltera (@Thoreson).

S/2003 J5 to Eirene

Eirene jest w mitologii greckiej boginią pokoju, córką Zeusa i Temidy. Około 16 tweetów sugerowało tę nazwę księżyca. Wpis dotyczący Eirene, który szczególnie przykuł uwagę komisji (@PJRYYC) został złożony w imieniu 10-latka, który uwielbia mitologię grecką i rzymską.

S/2003 J15 nazywa się teraz Filoprozyna

Była ona duchem powitania i życzliwości oraz wnuczką Zeusa i siostrą Eufeme.

S/2003 J3 nosi nową nazwę Eufeme

Eufeme to jedna z Danaid, duch uwielbienia i dobrego znaku, wnuczka Zeusa i siostra Filoprozyny.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: carnegiescience.edu

Na zdjęciu: Widok poglądowy na trajektorie satelitów Jowisza. Pogrubionymi liniami zaznaczono orbity nowo odkrytych obiektów. Na zielono zaznaczono orbitę Valetudo. Źródło: Carniege Institution for Science.

Reklama