Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 01 kwi 2017
Bardzo dużo działo się wewnątrz i na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w mijającym tygodniu. W ciągu tygodnia wykonano dwa spacery kosmiczne, drugi z nich opisujemy w kolejnym odcinku cyklu "Aktualności z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej". NASA ogłosiła też astronautów, którzy obsadzą dodatkowe miejsca w Sojuzach w 2017 i 2018 roku. Napisaliśmy także o opóźnieniach w locie kapsuły Cygnus.

Spacer z przygodami


Dopiero co zakończył się ostatni spacer kosmiczny (pisaliśmy tutaj), a już dwóch astronautów wyszło ponownie na zewnątrz kompleksu orbitalnego. Głównym celem czwartkowego spaceru było podłączenie przeniesionego modułu dokującego, założenie osłon chroniących port dokujący przed mikrometeoroidami oraz wyposażenie zewnętrznych systemów komputerowych w nowe oprogramowanie.

Na zewnątrz wyszli Shane Kimbrough (6. spacer kosmiczny) oraz Peggy Whitson (8. spacer kosmiczny). Peggy Whitson pobiła rekord w liczbie spacerów kosmicznych przeprowadzonych przez kobietę oraz przebiła weterankę Williams w całkowitej liczbie godzin spędzonych na zewnątrz stacji przez kobietę.

Podstawowym celem spaceru było przygotowanie do pracy portu dokującego PMA-3, który został przeniesiony pomiędzy spacerami przez ramię robotyczne do właściwej lokacji. 41. spacer EVA rozpoczął się oficjalnie o 13:29 polskiego czasu, kiedy astronauci przeszli na zasilanie ze skafandrów.

PMA-3 to jeden z trzech adapterów dokujących, używanych w erze wahadłowców. Pod koniec 2017 roku do ISS powinien przylecieć przejściowy adapter IDA, który zostanie podpięty do portu używanego wcześniej przez wahadłowce, stanowiąc przejściówkę dla przyszłych statków załogowych Starliner Boeinga oraz Dragon firmy SpaceX.

Najważniejsze zadanie spaceru przypadło Whitson, która miała wykonać prace związane z podłączeniem PMA-3 do nowego miejsca. Shane Kimbrough w tym czasie, jak podczas poprzedniego wyjścia zajął się wymianą jednostki multipleksującej-demultipleksującej EXT-1 MDM. Więcej o tych elementach systemu umozliwiającego kontrole nad urządzeniami stacji pisaliśmy w relacji z ostatniego spaceru.

Następnym zadaniem było umieszczenie osłony na porcie, z którego wcześniej odłączono adapter PMA-3. Podczas wykonywania zadania jedna z osłon z niewiadomych przyczyn odłączyła się od miejsca przytwierdzenia i odleciała od astronauty, który miał zamiar ją montować. Ustalono, że trajektoria płachty ochronnej nie będzie stanowić zagrożenia dla stacji, ale jej utrata oznaczała, że jedna ze ścian segmentu pozostałaby bez ochrony.

Kontrolerzy misji podczas montowania pozostałych osłon wynaleźli rozwiązanie problemu i ustalili w jaki sposób możnaby przytwierdzić osłonę, która została zdjęta z portu PMA-3 przed paroma godzinami. Okazało się, że będzie to wystarczająca ochrona termiczna i mechaniczna dla osamotnionej ściany.

Astronauci przystąpili więc do działania i ostatecznie po dość długim zmaganiu się z nieprzewidzianym zadaniem zamontowali poprawnie alternatywną osłonę.

Oprócz podstawowych zadań astronauci wykonali jedno dodatkowe – inspekcję fragmentu modułu Harmony, gdzie roboty wykazały uszkodzenia powierzchni wywołane przez mikrometeoroidy.

Powrót do włazu również okazał się przygodowy. Peggy prawie straciła zestaw kamery i światła, które gdyby nie szybka reakcja Shane’a odleciałyby podobnie jak feralna osłona.

Spacer zakończył się o 20:33 polskiego czasu. Był to 199. spacer kosmiczny na pokładzie ISS.

NASA wybrała astronautów na dodatkowe miejsca w Sojuzach


NASA przydzieliła astronautów do dodatkowych miejsc w kapsułach Sojuz, wykupionych od Rosyjskiej Agencji Kosmicznej za pośrednictwem Boeinga. Wybrani astronauci mają zwiększyć obecność amerykańskiej załogi na stacji z 3 do 4 członków ekspedycji. Wybrani astronauci mają polecieć w misjach MS-06 oraz MS-08 w drugiej połowie 2017 i pierwszej połowie 2018 roku.

Do stacji polecieć ma dodatkowo w ramach misji MS-06 Joe Acaba, a w ramach misji MS-08 Ricky Arnold. Shannon Walker została powołana jako ewentualny zastępca Joe’go. Obaj są doświadczonymi astronautami. Acaba poleciał na stację w marcu 2009 na pokładzie wahadłowca Discovery. Swój drugi lot odbył Sojuzem w maju 2012 roku. W sumie spędził w kosmosie 137 dni.

Ricky Arnold, który wybierze się do stacji w kapsule Sojuz MS-08 po raz drugi w karierze. Astronauta poleciał razem z Acabą w misji STS-119.

Astronautka Shannon Walker również może pochwalić się dużym doświadczeniem. Jest związana z projektem stacji ISS od lat 90. Swój jedyny lot odbyła w 2010 roku, kiedy to została na stacji przez prawie pół roku.

Oprócz tego ogłoszone debiutantów dla późniejszych ekspedycji: Serenę Aunon-Chancellor oraz Nicka Hague (oboje NASA).

Cygnus poleci później


Bezzałogowa kapsuła zaopatrzeniowa Cygnus firmy Orbital ATK poleci do stacji później niż planowano, prawdopodobnie dopiero w połowie kwietnia – taką informację przekazała NASA w komunikacie z 28 marca.

Misja oznaczona OA-7 miała początkowo wystartować w połowie marca za pomocą rakiety Atlas V. Opóźnienie wywołane jest problemami z rakietą – wystąpił wyciek w systemach hydraulicznych pierwszego stopnia. Przez problemy z rakietą opóźni się trzeci przewidziany spacer kosmiczny, który zależy od części wynoszonych przez tą kapsułę.

W najbliższym czasie czeka nas dużo wydarzeń związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. 10 kwietnia Sojuz z trójką astronautów ma powrócić na Ziemię. 10 dni później do ISS polecą Jack Fischer oraz Fiodor Juriczkin. W maju natomiast do stacji zawita Dragon z ładunkiem zaopatrzeniowym.

Źródło: SF101, NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Astronautka Peggy Whitson podczas spaceru kosmicznego z 6 stycznia 2017 roku. Whitson pobiła w ostatnim spacerze rekord w sumarycznym czasie spędzonych na spacerze kosmicznym przez kobietę. Źródło: NASA.