Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 09 kwi 2017
Przed nami zmiana rotacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Już w poniedziałek na Ziemię powróci trójka astronautów. W nadchodzącym tygodniu do ISS zawita statek zaopatrzeniowy Cygnus z nowymi eksperymentami. W cotygodniowym podsumowaniu działań na stacji opowiadamy ponadto o nadchodzącej serii eksperymentów z analizą DNA, potencjalnym przedłużeniu działania kompleksu do 2028 roku oraz o przedłużeniu rekordowego pobytu Peggy Whitson na orbicie.

Cygnus przyleci z masą nowych eksperymentów dla stacji


Prawdopodobnie 18 kwietnia rakieta Atlas V wyniesie na orbitę zaopatrzeniowca Cygnus firmy Orbital ATK. Statek przywiezie do stacji niezbędny asortyment dla załogi oraz nowe eksperymenty naukowe.

Jednym z najważniejszych nowych wyposażeń będzie kolejne urządzenie do wykonywania sekwencjonowania DNA. Podczas zeszłorocznej misji do ISS na pokładzie kapsuły Dragon do stacji przyleciał historyczny egzemplarz kieszonkowego narzędzia sekwencjonującego kod genetyczny. Astranauci udowodnili, że da się na orbicie wykonywać coś, co wcześniej było możliwe tylko na Ziemi. Bez miniaturowego urządzenia, próbki które miały być poddane analizie musiały wracać na Ziemię. Znacząco wydłużało to proces. Dziś wiemy, że jesteśmy w stanie wykonywać skuteczną analizę genetyczną na pokładzie stacji w przeciągu godzin.

Poprzednie próbki wróciły już na Ziemię i nadszedł czas na kolejną rundę eksperymentów.

Historia sekwencjonowania DNA na orbicie zaczęła się w sierpniu, kiedy Kate Rubins po raz pierwsze przeanalizowała próbki pochodzące od myszy, jednego wirusa i bakterii. Później wykonano jeszcze 8 następnych prób.

W sumie podczas tych eksperymentów udało się przeanalizować cały genom bakterii i wirusa oraz prawie cały genom myszy.

Co ciekawe, eksperymenty wykonywane na stacji nie tylko okazały się nie gorsze od równolegle prowadzonych na Ziemi przy pomocy tego samego urządzenia, ale wyprzedziły je dokładnością o 1-2%, jak również liczbą zebranych danych.

Do stacji polecą z Cygnusem kolejne próbki materiału do badań oraz dwa nowe urządzenia sekwencjonujące MinION. Tym razem oprócz przygotowanych próbek zostanie przetestowana procedura ich tworzenia już na pokładzie stacji. W dalszych planach będzie wysłanie mieszaniny znanych mikroogranizmów (bakterii) i sprawdzenie czy naukowcy na bazie zebranych na stacji danych są w stanie je rozróżnić. W jeszcze dalszej przyszłości naukowcy będą chcieli sprawdzić wykrywanie nieznanych próbek z samej stacji. To będzie główne przeznaczenie tego urządzenia w przyszłości.

Docelowo na stacji powstanie stała platforma do wykonywania sekwencjonowania DNA, z której będą mogli korzystać nie tylko naukowcy NASA, ale także inne podmioty.

Więcej o ładunku naukowym pisaliśmy w 10. odcinku aktualności.

Stacja przygotowuje się do poniedziałkowego odlotu astronautów


Statek Sojuz MS-02 został już przygotowany do jutrzejszego powrotu na Ziemię. Swój pobyt na stacji zakończy trójka astronautów: Shane Kimbrough ze Stanów Zjednoczonych oraz Rosjanie Sergiej Ryżikow i Andrej Borisenko. Razem spędzili na orbicie 173 dni.

Dla Ryżikowa był to pierwszy pobyt w kompleksie orbitalnym, będzie on dowodził lotem powrotnym. Obaj Adrej i Shane odlecą z ISS po raz drugi w karierze. Dziś dowodzenie nad ekspedycją przejęła Amerykanka Peggy Whitson.

W Rosji do swojego lotu na stację przygotowuje się para Jack Fischer i Fiodor Juriczkin. Rakieta Sojuz powinna polecieć z astronautami 20 kwietnia.

W ramach przygotowań do zmian rotacyjnych 3 kwietnia silniki rosyjskiego modułu serwisowego Zwiezda uruchomiły się na nieco ponad pół minuty, by lekko zmodyfikować orbitę stacji dla dogodnego umiejscowienia lądowania kapsuły Sojuz i startu nowej kapsuły za nieco ponad tydzień.

Whitson zostaje na stacji 3 miesiące dłużej


Agencja NASA w porozumieniu z rosyjskim Roskosmos zdecydowała o przedłużeniu pobytu Peggy Whitson na stacji o 3 miesiące. Uniknie się tym samym sytuacji niepełnego obszadzenia załogi na pokładzie ISS w okresie letnim.

Peggy Whitson pobiła już wiele rekordów jako astronautka. Debiutowała przed 15 laty misją wahadłowca Endeavour. Kolejny raz poleciała w rosyjskiej kapsule w 2007 roku. W listopadzie przyleciała tu po raz trzeci. Podczas obecnego pobytu wykonała 8. i 9. spacer kosmiczny bijąc światowy rekord w liczbie spacerów wykonanych przez kobietę. Peggy stała się też pierwszą kobietą, która była dowódcą stacji dwa razy, a 24 kwietnia pobije rekord Stanów Zjednoczonych w liczbie dni spędzonych w przestrzeni kosmicznej. Obecnie rekord ten należy do Jeffa Williamsa (w sumie Amerykanin był na orbicie przez 534 dni).

Whitson cieszy się z tej decyzji i z przyjemnością pozostanie w kompleksie na dłużej.

NASA i Roskosmos chcą operować na ISS do 2028 roku


Obecnie planuje się prowadzenie stacji ISS do 2024 roku, jednak coraz częściej pojawiają się głosy z obu stron zarządzających o wydłużeniu działania kompleksu do co najmniej 2028 roku. NASA będzie potrzebowała miejsca do testowania sprzętu dla astronautów przed nadchodzącymi planami budowy stacji wokółksiężycowej w latach 20. Więcej o tych planach pisaliśmy tutaj. Obecnie już niewiadomo czy do 2024 roku zdążą być wykonane wszystkie testy technologiczne przed lotami w daleką przestrzeń kosmiczną. ISS jest jedynym miejscem, które daje możliwość takich testów.

Ostatnio również szef rosyjskiego Roskomosu podkreślił zaangażowanie w pracę na niskiej orbicie i konieczność przedłuzenia działania stacji.

Na podstawie: NASA/SN/NSF/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Członkowie Ekspedycji 50., którzy powrócą na Ziemię w poniedziałek 10 kwietnia. Od lewej Shane Kimbrough, Sergiej Ryżikow i Andrej Borisenko. Źródło: NASA.