Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 12 cze 2017

Chociaż załoga ISS liczy teraz tylko trzech członków, to nadal dużo się dzieje na pokładzie stacji i tu na Ziemi, gdzie przygotowywany jest kolejny lot zaopatrzeniowy. Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie działalności stacji. Piszemy o nadchodzącym starcie Progressa i sylwetkach nowej klasy astronautów NASA.

Obecna trzyosobowa załoga Ekspedycji 52 po przyjęciu zaopatrzeniowego statku Dragon przygotowuje się na transport nowego wyposażenia do wnętrza stacji. Oczywiście jak w każdym tygodniu na ISS wykonywanych było multum prac nad bieżącymi eksperymentami. Ostatnio Peggy Whitson wykonywała uniwersytecki eksperyment adaptacji bakterii i grzybów pleśniowych do warunków mikrograwitacji, oprócz tego w ostatnich dniach dokonała pomiarów jakości oświetlenia w modułach Kibo i Destiny w eksperymencie mającym poprawić jakość światła w habitatach kosmicznych.

Jack Fischer zajął się natomiast instalacją i aktywacją nowego sprzętu naukowego przywiezionego w Dragonie. Następnie pomógł Juriczkinowi z Rosji w przygotowaniach do odłączenia statku towarowego Progress 66 oraz przyjęcia nowego Progressa 67, które jest planowane na 16 czerwca.

27. klasa astronautów NASA ogłoszona


NASA ogłosiła wybór 12 inżynierów, naukowców i pilotów, którzy rozpoczną trening w ramach 27. Korpusu Astronautów NASA. Agencja mogła wybierać spośród 18 300 aplikacji. Uroczysta gala powitalna miała miejsce w Centrum Lotów Kosmicznych im. Johnsona w Houston.

Nowa kadra jest największa liczebnie od 2000 roku. Nowi astronauci rozpoczną w sierpniu dwuletni trening, po którym będą już mogli być przydzielani do przyszłych misji w statkach NASA, a także w komercyjnych kapsułach załogowych Boeinga oraz SpaceX.

Wśród nowych astronautów znaleźli się wojskowi, lekarze, profesor MIT, naukowcy z różnych dziedzin i nawet były inżynier firmy SpaceX. Poniżej prezentujemy krótkie sylwetki każdego z nich:

Kayla Barron (29 lat) - oficer łodzi podwodnej Amerykańskiej Marynarki Wojennej. Ukończyła studia na kierunku inżynierii nuklearnej na Uniwersytecie w Cambridge. Była jedną z pierwszych kobiet aktywnie służących na okrętach podwodnych USA.

Zena Cardman (29 lat) - absolwentka biologii i nauk morskich z Uniwersytetu North Carolina. W tej chwili pracuje nad doktoratem na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii. Pracowała w ekspedycjach naukowych m.in.. na Antarktydzie. Specjalizuje się w biologii stworzeń morskich.

Raja Chari (39 lat) - magister aeronautyki i astronautyki z MIT, podpułkownik Sił Powietrznych USA. W swojej wojskowej karierze był dowódcą Dywizjonu 461 i dyrektorem personalnym testów myśliwców F-35 w bazie Edwards w Kalifornii.

Matthew Dominick (35 lat) - porucznik Marynarki Wojennej USA, tytuł magistra zdobył w wojskowej szkole morskiej marynarki na kierunku inżynierii systemów. Służył na amerykańskim lotniskowcu USS Ronald Reagan. 

Bob Hines (42 lata) - licencjat zrobił z inżynierii lotniczej na Uniwersytecie w Bostonie, później obronił stopień magistra na Uniwersytecie w Alabama. Służył w Siłach Powietrznych USA i w rezerwach łącznie przez 18 lat. Był też pilotem badawczym NASA.

Warren Hoburg (31 lat) - może pochwalić się doktoratem z inżynierii elektrycznej i informatyki na Uniwersytecie Kalifornia. Z zawodu prywatny pilot, a obecnie pracuje naukowo w katedrze Aeronautyki i Astronautyki na MIT.

Jonny Kim (33 lata) - porucznik Marynarki Wojennej USA, należał do słynnej grupy Navy SEAL, biorąc udział w ponad 100 operacjach. Skończył informatykę na Uniwersytecie w San Diego i doktorat z medycyny na Harvardzkim Uniwersytecie Medycznym. Obecnie pracuje jako lekarz pogotowia w Massachusetts.

Robb Kulin (33 lata) - inżynier mechaniki z Uniwersytetu w Denver, a później magister materiałoznawstwa i doktor Uniersytetu w Kalifornii. Pracował na lodołamaczach w Antarktyce oraz jako rybak na Alasce, skąd pochodzi. Od 2011 roku pracował jako inżynier dla SpaceX.

Jasmin Moghbeli (33 lata) - związana zawodowo z testami śmigłowców H-1 i kontrolą jakości dla Marynarki Wojennej USA. Studiowała inżynierię lotniczą na MIT, a stopień magistra obroniła w szkole morskiej marynarki.

Loral O'Hara (34 lata) - inżynier lotnictwa z Kansas, magister aeronautyki i astronautyki z Purdue. Już jako student związana z programami badawczymi NASA, staż odbywała w zakładach JPL NASA.

Dr Francisco Rubio (41 lat) - licencjat zdobył ze stosunków międzynarodowych w akademii wojskowej w West Point, później dołożył do tego tytuł doktora medycyny w Uniformed Services University. W wojsku oblatał ponad 1000 godzin helikopterami z czego 600 w walce i zagrożeniu. Obecnie stacjonuje jako chirurg sił specjalnych w Fort Carson.

Jessica Watkins (29 lat) - geolożka z Uniwersytetu w Stanfordzie. Doktorat w geologii zdobyła na Uniwersytecie w Kalifornii. Pracowała dla NASA w instytucie badawczym Ames oraz JPL. Obecnie pracuje na Politechnice Kalifornijskiej, gdzie jest członkiem zespołu łazika marsjańskiego Curiosity.

OA-7 kończy misję


Komercyjny statek zaopatrzeniowy Cygnus OA-7 firmy OrbitalATK wykonał manewr deorbitacji i niszczycielskiego wejścia w atmosferę. Statek dostarczył dwa miesiące temu towar do stacji, a tydzień temu odłączył się od niej. Po odcumowaniu wykonał jeszcze eksperyment kontrolowanego pożaru SAFFIRE III oraz wypuścił trzy minisatelity.

Przygotowania do startu Progressa


W minioną niedzielę zamontowano już pionowo rakietę Sojuz 2.1a na stanowisku startowym w kosmodromie Bajkonur. Rakieta ma wynieść w środę statek Progress z 2,5 t zaopatrzenia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Start odbędzie się o 11:20 czasu polskiego.

Jest to już 6. statek Progress z odnowionymi systemami (MS-06). Do stacji ma zadokować dwa dni później w piątek. Na pokładzie Progressa znajdzie się paliwo do systemów napędowych stacji, woda, gazy do systemów podtrzymywania życia na stacji oraz zaopatrzenie konserwacyjne i dla załogi. Do statku załadowano także cztery małe satelity, które zostaną wypuszczone przez kosmonautów podczas spaceru kosmicznego w drugiej połowie roku. Statek ma pozostać zacumowany do stacji aż do grudnia.

Źródło: NASA/SFN/NSF

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Nowa klasa astronautów NASA wybranych w 2017 roku. Do wspólnego zdjęcia pozują od lewej: Zena Cardman, Jasmin Moghbeli, Jonny Kim, Frank Rubio, Matthew Dominick, Warren Hoburg, Robb Kulin, Kayla Barron, Bob Hines, Raja Chari, Loral O' Hara and Jessica Watkins. Źródło: NASA/Robert Markowitz.