Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 27 cze 2017

Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie prac na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym razem oprócz relacji z bieżących prac opisujemy przebudowę komory rękawicowej MSG, w której wykonywanych jest wiele eksperymentów na stacji oraz piszemy o tym jak na ISS rozwijane są lekarstwa do leczenia nowotworów.

W ubiegły wtorek załoga 52. Ekspedycji ładowała kapsułę Dragon towarem, który już za nieco ponad tydzień wróci na Ziemię. Do powrotu przyszykowała zużyty sprzęt i próbki naukowe, które zostaną poddane analizie na Ziemi. Jack Fischer z NASA spędził wtorek na zbiorze próbek biologicznych z dmuchanego modułu BEAM oraz wymienił osłonę radiacyjną dla detektora wewnątrz modułu. Różne osłony mają sprawdzić rodzaj i intensywność promieniowania, które przenika do dmuchanego modułu i skuteczność różnych osłon przed nim.

W środę załoga zajęła się eksperymentem z żywymi myszami przywiezionymi na pokład stacji. Badali oni efekty mikrograwitacji na tych organizmach, co przyczynia się do lepszego zrozumienia wpływu przebywania na orbicie dla ludzi. Fiodor Juriczkin zajmował się głównie wypakowywaniem przybyłego niedawno Progressa.

W czwartek kontynuowane były eksperymenty na myszach i testowanie lekarstw przeciw utracie masy kostnej na orbicie. Oprócz tego załoga zajęła się pracami utrzymaniowymi na stacji.

Kolejne dni upłynęły na wykonywaniu różnych eksperymentów i pracy w rosyjskiej części stacji nad systemami utrzymania życia.

Odnowienie komory MSG


Mikrograwitacyjna Komora Rękawicowa (MSG, z ang. Microgravity Science Glovebox) to odizolowana, zamknięta przestrzeń robocza zainstalowana w laboratorium Destiny w amerykańskiej części stacji. Jest to w zasadzie przystosowana kopia komór rękawicowych znanych z ziemskich laboratoriów. Umożliwia ona wykonywanie eksperymentów biologicznych, fizycznych, mechaniki płynów bez martwienia się o ryzyko skażenia próbki bądź stacji. Komora została zaprojektowana tak, by umożliwić pracę nad groźnymi chemikaliami. Dzięki temu urządzeniu wiele eksperymentów nie musiało być przygotowywanych z oddzielnymi zamknięciami co pozwoliło zaoszczędzić na masie podczas wysyłania ich z Ziemi..

Odkąd komora została zainstalowana w 2002 roku, astronauci, aby wymienić eksperyment musieli korzystać z portów rękawicowych o średnicy 15 cm lub bocznych okien o średnicy 40 cm. Niestety często wymagało to sporego wysiłku i nieraz demontażu eksperymentu na mniejsze części i montowania go z powrotem w komorze.

Zmieniło się to w styczniu, gdy Peggy Whitson wykonała pracę modyfikującą komorę, by można było w szybki sposób demontować jej całą przednią ścianę. Zmiana opłaciła się. Jeden z eksperymentów, którego przygotowanie wymagało 4,5 h, teraz może być zrobiony w około 2. W przygotowaniu do startu w 2018 jest kolejna komora, wyspecjalizowana do prac biologicznych.

Prace nad lekami nowotworowymi


Od jakiegoś czasu na Ziemi rozwijane są koniugaty przeciwciało-lek, które mogą być wykorzystywane w terapiach nowotworowych. Jednak nasza grawitacja uniemożliwia trójwymiarowe odzwierciedlenie komórek nowotworowych w laboratorium. Dlatego na pokładzie stacji uruchomiony został eksperyment, który testuje nowe kombinacje przeciwciał i lekarstw i sprawdza ich skuteczność pod kątem niszczenia komórek rakowych i wywoływanych efektów ubocznych.

W przestrzeni kosmicznej można formować duże komórki rakowe o kształcie kulistym, lepiej modelującym to co dzieje się w ludzkim ciele zaatakowanym przez nowotwór. Badanie nie tylko poprawia poziom leczenia na Ziemi, ale dostarcza wiedzy, która może być potrzebna podczas dalekich podróży kosmicznych.

Obecnie stosowana chemioterapia wstrzykiwana lub podawana doustnie pacjentowi nie celuje tylko w chore komórki, ale powoduje również spustoszenie wśród zdrowych. ADC to układ dwóch cząsteczek – zabijającego raka Azonafidy oraz przeciwciała, który może pomóc w celowaniu lekarstwa do jedynie nowotworowych komórek.

Główny cel badania – opracowanie leku zmniejszającego negatywne skutki chemioterapii może zostać osiągnięty m.in. dzięki pracy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Thomas Pesquet i Peggy Whitson przy stacji roboczej MSG w module Destiny Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: NASA.
artykuł