Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 04 lip 2017

Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie działań związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. W najnowszym odcinku relacjonujemy powrót na Ziemię kapsuły Dragon, opisujemy platformę teledetekcyjną MUSES zainstalowaną niedawno na stacji i jak zwykle podsumowujemy naukowe działania ISS.

Załoga stacji w ostatnich dniach przygotowywała kapsułę Dragon do odcumowania i powrotu na Ziemię. W tym samym czasie eksperymentalny panel słoneczny ROSA, o którym pisaliśmy niedawno został odłączony i wypuszczony w przestrzeń kosmiczną. Po tygodniu udanych eksperymentów panelu nie udało się złożyć. Postanowiono więc go wypuścić z końca ramienia robotycznego w rozwiniętej konfiguracji. Początkowy plan zakładał jego zwinięcie i schowanie w otwartej sekcji kapsuły Dragon, która odłączyła się od kapsuły podczas poniedziałkowego powrotu i spaliła w atmosferze.

Duet Whitson i Fischer trenował wypuszczenie statku Dragon za pomocą ramienia robotycznego Canadarm2. Oprócz tego oboje zebrali materiały eksperymentu hodowli roślin. Próbki roślin zostały zapakowane i wysłane z powrotem na Ziemię w kapsule Dragon.

Nauka wraca na Ziemię Dragonem


W poniedziałek kapsuła Dragon odłączyła się od portu w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W godzinach popołudniowych wodowała nieco ponad 400 km na południowy-zachód od wybrzeży Półwyspu Kalifornijskiego. Statek wypełniony został prawie 2 tonami ładunku, w którym znalazły się eksperymenty i próbki z testów technologicznych, które po pobycie na orbicie zostaną teraz dokładnie zbadane na Ziemi.

Na Ziemię wraca m.in badanie Fruit Fly Lab-02, który miał na celu zbadanie wpływu mikrograwitacji na zachowanie muszek owocowych. Muszki mają dobrze poznany materiał genetyczny, starzeją się szybko, co sprawia, że są świetnym materiałem do badania wpływu mikrograwitacji na... serce. Eksperyment może pomóc przeciwdziałać negatywnym zmianom w układzie krążenia astronautów po długotrwałym pobycie w kosmosie.

Na Ziemię wracają też gryzonie, które były częścią eksperymentu przeciwdziałania osteoporozie na orbicie. Długie przebywanie na orbicie negatywnie wpływa na ludzkie i zwierzęce kości powodując utratę masy kostnej. Astronauci wykonują z tego powodu godziny ćwiczeń codziennie, aby przeciwdziałać tym negatywnym efektom. Eksperyment z gryzoniami na celu opracowanie środków farmakologicznych, które mogłyby odbudować masę kostną i zapobiec dalszym utratom.

Innym ciekawym eksperymentem, który powraca na Ziemię są komórki macierzyste serca. Badanie sprawdzało jak mikrograwitacja zmienia funkcje tych komórek, które mają wiele zastosowań komercyjnych i medycznych. Eksperyment ma bezpośredni wpływ na ludzi na Ziemi, gdyż może przyczynić się do rozwoju nowych terapii komórkami macierzystymi w schorzeniach serca.

Podsumowanie naukowe


Jak w każdym tygodniu najważniejszymi zadaniami astronautów jest praca naukowa. Zapraszamy na krótkie podsumowanie tego co na stacji pod tym kątem działo się w czerwcu.

Astronauci zamontowali na początku czerwca platformę MUSES, która służyć będzie do montażu eksperymentów obserwacji Ziemi. O możliwych zastosowaniach platformy piszemy bardziej szczegółowo niżej. Po zainstalowaniu MUSES przyszła kolej na montaż eksperymentu NICER, który zbada fizykę ultragęstej materii w gwiazdach neutronowych. O innowacyjnym sprzęcie, który spojrzy na jedne z najbardziej egzotycznych elementów Wszechświata pisaliśmy w jednym z poprzednich odcinków cyklu.

Astronauci wciąż używają instrumentu MDCA, który wypuszcza drobne krople różnych paliw, by sprawdzić jak spalają się w warunkach mikrograwitacji. Ostatnio wymieniono część oprzyrządowania dla instrumentu w przygotowaniach do wznowienia badań w następnych tygodniach.

Członkowie Ekspedycji ISS zebrali też próbki swojej śliny do eksperymentu Microbial Observatory, które sprawdza obecność różnych mikroorganizmów w przestrzeni mieszkalnej stacji. Później zebrane próbki wrócą na Ziemię, gdzie zostaną poddane dokładnej analizie.

MUSES - nowy punkt widokowy na ISS dla teledetekcji


MUSES – czyli wieloużytkownikowa platforma urządzeń teledetekcyjnych Ziemi (ang.: Multiple User System for Earth Sensing Facility) to urządzenie, które w najbliższych latach da dostęp dla wielu naukowców i inżynierów do testowania swoich rozwiązań i wykonywania badań z pozycji orbity, po której porusza się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

MUSES jest platformą do umieszczania wielu ładunków teledetekcyjnych, takich jak kamery cyfrowe wysokiej rozdzielczości czy urządzenia obrazowania hiperspektralnego. Platforma umożliwia precyzyjne kierowanie zamontowanych urządzeń i wiele innych dogodności, z których może korzystać zamontowany do niej ładunek.

Platforma MUSES może jednocześnie obsługiwać cztery urządzenia, umożliwiając gromadzenie i przesył uzyskanych przez nie danych. Dodatkowym atutem jest możliwość powrotu zamontowanego sprzętu na Ziemię. Instrumenty mogą być zamontowane i usunięte przy pomocy ramieni robotycznych na zewnątrz ISS.

Pierwszym badaniem, które zostanie zamontowane na platformie będzie DESIS – spektrometr operujący w paśmie 400-1000 nm (światło widzialne i bliska podczerwień). Jest to urządzenie przygotowane przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR i ma polecieć w celach naukowych na stację jeszcze w tym roku.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Kapsuła Dragon uchwycona przez Jacka Fischera z pokładu ISS podczas hamowania w ziemskiej atmosferze przed powrotem na Ziemię. Zdjęcie: NASA.