Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 19 lip 2017

Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie działań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W tym tygodniu piszemy o przygotowaniach do kolejnego startu załogowego i postępach w budowie Starlinera - komercyjnego statku, który już za rok ma wynieść pierwszych astronautów do ISS.

Przypomnijmy, że przez pierwszą część wakacji na stacji pozostaje jedynie trójka astronautów: dowódca 52. Ekspedycji Fiodor Juriczkin z Rosji oraz inżynierowie misji Peggy Whitson i Jack Fischer z USA. Na początku minionego tygodnia trenowali oni ewakuację ze stacji na wypadek potencjalnego zagrożenia.

W ostatnim tygodniu załoga pracowała nad magnetycznymi hodowlami komórek. W warunkach mikrograwitacji kultury komórek rosną spontanicznie, tworząc trójwymiarowe struktury. Na orbicie komórki te hoduje się przy pomocy pola magnetycznego, które umożliwia wygodne kształtowanie tych kultur do różnych badań.

W kolejnych dniach oprócz typowych działań utrzymaniowych na stacji, załoga odkrywała nowe sposoby treningu na orbicie, który ma na celu zapobiegać fizycznym zmianom w organizmie indukowanych przez warunki mikrograwitacji.

Jak co tydzień astronauci przeprowadzali również wiele eksperymentów. Badali m.in. transfer ciepła w płynach pod wpływem mikrograwitacji (Two Phase Flow) czy kryształy białek. W czwartek skupiono się na ładowaniu niepotrzebnymi rzeczami Progressa 66P, który w tym tygodniu opuści kompleks i spali się w atmosferze.

Przed kolejnym startem załogowego Sojuza


Trzyosobowa załoga kolejnej ekspedycji do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojawiła się już w kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Rozpocznie tam ostatnie przygotowania przed podróżą do stacji w statku Sojuz MS-05 28 lipca. Jeżeli wszystko odbędzie się zgodnie z planem to rakieta Sojuz FG wzniesie się w powietrze o 17:41 czasu polskiego. Astronauci dolecą do stacji po szybkiej trajektorii, dzięki czemu już po sześciu godzinach przycumują do ISS.

Nowa załoga to sami doświadczeni astronauci:

  • Sergiej Riazański, Rosja - dowódca statku, biochemik, był członkiem 37. i 38. Ekspedycji do ISS (166 dni w kosmosie)
  • Randy Bresnik, USA - pilot testowy Amerykańskiej Marynarki Wojennej, wybrany na astronautę NASA w 2004 roku. Brał udział w misji STS-129 przynoszącej do stacji zapasowy sprzęt do wykorzystania po wycofaniu wahadłowców. Jedynie dla niego będzie to debiut w locie statkiem Sojuz. (11 dni w kosmosie)
  • Paolo Nespoli, Włochy - inżynier pokładowy statku, pilot wojskowy, europejski astronauta od 1998 roku. Brał udział w misji wahadłowca Discovery, który dostarczył w 2007 roku do stacji moduł Harmony. Na przełomie 2010 i 2011 roku brał udział w długiej misji w ramach Ekspedycji 26/27  (174 dni w kosmosie)

Astronauci spędzą na stacji cztery i pół miesiąca. Ich powrót zaplanowany jest na połowę grudnia.

Postępy kapsuły Starliner


Firma Boeing pozytywnie zaskakuje zdając się utrzymywać harmonogram pierwszych lotów swojej kapsuły załogowej Starliner, która w najbliższych latach ma wynosić astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poniżej przedstawiamy krótki raport z testów i najbliższych kroków firmy.

Budowa kapsuły Boeinga idzie zgodnie z planem. Z ostatnich informacji pochodzących od firmy wynika, że bezzałogowa i załogowa misja demonstracyjna odbędzie się tak jak planowano już w przyszłym roku. Pierwszy bezzałogowy test kapsuły planowany jest na czerwiec 2018 roku, natomiast pierwszy lot załogowy zdaje się przesunąć z sierpnia 2018 roku na jego koniec.

Obecnie firma przeprowadza testy szczelności systemów napędowych makiety modułu serwisowego statku. Jeszcze w tym roku jednostka do testowania zostanie wysłana do centrum testów NASA White Sands, gdzie odbędą się testy odpalenia silników modułu. System napędowy modułu serwisowego to jedna z najważniejszych części statku odpowiedzialna za awaryjną separację kapsuły podczas lotu, oddzielenie od rakiety, manewry na orbicie, cumowanie do stacji i powrót.

Postępuje również budowa pierwszego egzemplarza kapsuły, która poleci w pierwszym bezzałogowym locie demonstracyjnym w czerwcu przyszłego roku. Zbudowana kapsuła choć w pierwszym locie nie wyniesie załogi, to później ma zostać wyremontowana i wykorzystana do lotu z astronautami. W sierpniu mają zostać połączone ze sobą dwie części kapsuły. Wykonano przed tym już testy elektryczne.

Źródło: NASA/NSF

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Jack Fischer (NASA) podczas prac naukowych na pokładzie ISS. Zdjęcie: NASA.