Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 25 lip 2017

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kolejny tydzień minął na badaniach mających przybliżyć człowieka do podróży na Marsa, a także pomóc w rozwoju medycyny i poznaniu otaczającego świata. Zapraszamy na tradycyjne już cotygodniowe podsumowanie wydarzeń związanych z funkcjonowaniem ISS.

Członkowie 52. Ekspedycji odłączyli po 5-miesięcznym pobycie kapsułę zaopatrzeniową Progress 66, która została wcześniej przez nich wypełniona śmieciami i niepotrzebnymi już rzeczami. Rosyjski statek spalił się w atmosferze nad Oceanem Spokojnym, a następny lot Progressa ma się odbyć w październiku.

Z wykonanych eksperymentów w tym tygodniu na uwagę zasługują przperowadzone skany w ramach badania Sprint. Piszemy o tym więcej poniżej. Trójka astronautów czeka z kolei już na przylot Riażańskiego, Bresnika i Nespoliego, którzy są w ostatniej fazie przygotowań przed lotem Sojuzem 28 lipca.

Nauka na stacji


W ostatnim tygodniu astronauci zakończyli kolejną sesję eksperymentu Fine Motor Skills. Jest to pierwsze badanie zdolności motorycznych i refleksu po długim przebywaniu w przestrzeni kosmicznej. Wykorzystuje się do tego celu ekrany dotykowe. Astronauci te same ćwiczenia wykonywali przed wylotem i wykonają po powrocie na Ziemię, by zobaczyć jak szybko ludzki organizm adaptuje się do nowych warunków i jak szybko potem powraca do sprawności motorycznej na Ziemi.

Astronauci po raz kolejny wykonywali też pomiary swojego ciała. W ramach eksperymentu Body Measures NASA zbiera zdjęcia, filmy i pomiary fizyczne ciał astronautów w celu poznania jak kształt i budowa ciała zmienia się pod wpływem kosmicznych warunków. Dzięki temu będzie można rozwinąć lepszy ubiór i bardziej ergonomiczne środowiska życia podczas długich podróży kosmicznych.

Załoga ISS ciągle testuje też nowe strategie intensywnych, ale mniej zajmujących ćwiczeń aerobowych i siłowych na orbicie. Wykonali ostatnio kolejne ultradźwiękowe skany w ramach badania Sprint. Naukowcy mają nadzieję, że uda się skrócić czas ćwiczeń chroniących przed zmianami w układzie kostnym, mięśniowym i krążeniowo-oddechowym bez zmniejszenia ich efektywności.

Rozpoczęły się badania gwiazd neutronowych na ISS


Wysłane do ISS 3 czerwca urządzenie NICER rozpoczęło pracę! Przez około półtora roku będzie ono badać najgęstsze znane stabilne formy materii – gwiazdy neutronowe. Urządzenie to zostało zainstalowane na platformie logistycznej ExPRESS Logistics Carrier 2. Wszystkie systemy funkcjonują prawidłowo.

Do tej pory teleskopowi udało się wykonać obserwacje 40 obiektów. Użyte zostały one do kalibracji i odpowiedniego skonfigurowania szukacza gwiazd. Potwierdzono przy tym również operacyjność urządzenia. Wraz z NICEREM wbudowane urządzenie demonstrujące technologię nawigacji pulsarowej SEXTANT zaczęło używać danych z NICER celem przygotowania oprogramowania do pierwszych obserwacji.

Gdy NICER zbierze dane ze wszystkich pulsarów wykorzystywanych przez SEXTANT, ten zacznie opracowywać modele czasowe używając jedynie tych danych (obecnie pochodzą one z ziemksich teleskopów). NICER jest instrumentem typowo naukowym, który pozwoli lepiej poznać pusary, zaś SEXTANT ma użyć jego obserwacji do demonstracji autonomicznej nawigacji przy pomocy promieniowania X emitowanego przez te gwiazdy.

Rocznica ostatniego lotu Atlantis


21 lipca minęło sześć lat od zakończenia ostatniego lotu załogowego przeprowadzonego przez Stany Zjednoczone. Wahadłowiec kosmiczny Atlantis wylądował wtedy po swojej ostatniej misji. Od tej pory tylko Rosjanie wynoszą w swoich Sojuzach ludzi do ISS.

Może się to zmienić już w 2018 roku, kiedy to dwie firmy prywatnego sektora: Boeing i SpaceX zamierzają wysłać astronautów na niską orbitę. Chce dołączyć do nich również Sierra Nevada, która ze swoim miniwahadłowcem Dream Chaser ma uczestniczyć w drugiej fazie programu bezzałogowych komercyjnych lotów zaopatrzeniowych na stację CRS2.

W tej chwili SpaceX ze swoim Dragonem 2 ma polecieć w bezzałogowej misji demonstracyjnej już w lutym 2018 roku, a pierwszy lot załogowy kapsuły ma się odbyć kilka miesięcy później, w czerwcu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwszy test Starlinera firmy Boeing odbędzie się także już w czerwcu przyszłego roku. Lot załogowy zaś w odstępie dwóch miesięcy w sierpniu.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to firmy otrzymają po udanych misjach demonstracyjnych certyfikację na wymianę załóg na stacji, kończąc tym samym okres zależności od rosyjskich pojazdów.

Źródło: NASA/NSF

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Inżynierowie 52. Ekspedycji: Peggy Whitson i Jack Fischer podczas pomiarów objętości mięśni w ramach badania Sprint. Źródło: NASA.