Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 10 mar 2017
Już wkrótce do stacji zawita kolejny statek zaopatrzeniowy z nowym ładunkiem naukowym. Astronauci wyładowali już na pokładzie większość sprzętu, który przyleciał ostatnim Dragonem. Jak zwykle wykonano też dużo pracy naukowej. Zapraszamy na podsumowanie tygodnia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Cygnus nazwany na cześć Glenna


Statek Cygnus firmy Orbital ATK, który zabierze w przyszłym tygodniu do stacji prawie 3,5 tony zaopatrzenia, został nazwany „John Glenn” na cześć astronauty NASA, który odszedł w grudniu ubiegłego roku.

John Glenn należał do grupy pierwszych siedmiu astronautów NASA, wykonał pierwszy lot orbitalny USA, a w 1998 roku stał się najstarszym aktywnym astronautą, wykonując lot wahadłowcem Discovery, w ramach misji STS-95. Pracował także jako Senator USA, gdzie dał się poznać jako bardzo dobry specjalista ds. technologii, z sukcesami w programie ograniczenia zasobów broni masowej na świecie.

19 marca na szczycie rakiety Atlas V kapsuła poleci do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po czterodniowym locie, statek zbliży się do stacji, gdzie zostanie przejęty przez jej ramię robotyczne. Statek został załadowany wieloma eksperymentami z dziedziny astronomii, biologii, wzrostu kryształów i rozwoju prototypowych technologii. Wśród naukowego ładunku znajdzie się także duży habitat do hodowli roślin, o którym pisaliśmy w poprzednim odcinku.

Więcej o ładunku naukowym Cygnusa napiszemy w następnym odcinku serii.

Aktualizacja standardów cumowania do stacji


Międzynarodowa grupa zarządzająca współpracą międzynarodową na ISS zaakceptowała w mijającym tygodniu dużą aktualizację procedur i standardów cumowania systemów kosmicznych. Standard powstający od 2010 roku ma umożliwić wielu podmiotom tworzącym rozmaite typy statków, projektowanie i budowę kmpatybilnych systemów cumujących między sobą.

Nowe modyfikacje ugruntowują pozycję standardu IDS (International Docking Standard) jako powszechnie akceptowanego sposobu dokowania statków kosmicznych. Standard jest już powszechnie adaptowany. Obecnie 6 rozwijanych systemów cumowniczych korzysta i w pełni wspiera ten standard.

W lipcu 2016 roku do stacji przyleciał pierwszy z nowych Międzynarodowych Adapterów Dokujących IDA. Później został on zainstalowany podczas spaceru kosmicznego. Wkrótce na stację poleci kolejny adapter. Oba będą służyć cumowaniu komercyjnych statków załogowych.

W skład grupy, która zatwierdziła aktualizację standardu wchodzą przedstawiciele wszystkich agencji kosmicznych uczestniczących w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czyli NASA, ESA, JAXA, Roskomos i kanadyjska CSA.

Wkrótce powrót Dragona


19 marca od stacji odcumuje statek Dragon. Zabierze ze sobą zebrane ostatnio zbiory roślin hodowanych na pokładzie stacji na szalkach Petriego, w ramach eksperymentu APEX-04. Te i inne eksperymenty zostaną odzyskane, gdy kapsuła wykona wodowanie na Oceanie Spokojnym.

Z japońskiego modułu Kibo wypuszczono w tym tygodniu 4 satelity standardu CubeSat. Satelity nazwane LEMUR-2 pomogą m.in. monitorować ruch statków. W ostatnim tygodniu część załogi kontynuowała badanie przepływu płynów ciała w warunkach grawitacji. Wykonaną kolejną serię skanów USG.

Nauka na Stacji


Astronauci rozpoczęli na stacji badania z instrumentem LIS (Lightning Imaging Sensor), służącym do lokalizowania i pomiaru z orbity wyładowań atmosferycznych. Instrument przyleciał do stacji w statku Dragon.

Naukowcy dzięki danym z urządzenia będą mogli lepiej określić zmiany klimatu. Burze produkują wyładowania, które są niezwykle wrażliwe na zmiany temperatury i inne właściwości atmosfery. Lepsze zrozumienie tych procesów pozwoli lepiej przewidywać pogodę, oceniać siłę huraganów, czy określać skład chemiczny atmosfery. Wiedza ta może też przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na trasach transoceanicznych statków i samolotów.

Astonauta NASA Shane Kimbrough wymienił filtry w testowej platformie LDST, która usuwa wodę z powietrza na stacji, ułatwiając pracę filtrów usuwających z tego powietrza dwutlenek węgla. Urządzenie testowane jest pod kątem przyszłych misji kosmicznych, także tych dalekich.

Obecnie używany do tego celu żel silikonowy po roku pracy traci 75% swojej pojemności. LDST ma testować 12 nowych rodzajów substancji, które mogłyby wykonywać tę pracę efektywniej, bez konieczności ich częstej wymiany.
Thomas Pesquet z Francji rozpoczął z kolei eksperyment Energy. W trakcie jego trwania astronauta będzie dokładnie zapisywał co zjada, nosząc przy tym specjalny pasek naramienny. Dzięki tym staraniom, ekipa naziemna będzie w stanie ocenić jakie rodzaje jedzenia i w jakich ilościach powinny byc dostarczan dla przyszłych misji poza bliskie otoczenie Ziemi. Oprócz pomiarów funkcji życiowych i dokładnej analizy zjadanych pokarmów, naukowcy mają dostęp do próbek moczu astronauty czy sprawdzają gęstość jego kości. Thomas Pesquet należy do grupy 9 astronautów, którzy zostają poddani tak szczegółowej kontroli przed lotem, w trakcie misji i krótko po powrocie na Ziemię.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Astronauci 50. Ekspedycji do ISS. Od lewej kosmonauci Borisenko, Nowicki, astronautka Whitson, Pesquet oraz Ryżikow. Na zdjęciu brakuje fotografującego Kimbrough.