Przejdź do treści
Dodane przez czart - 21 Maj 2018

Trwa ciekawy konkurs kosmiczny dla uczniów od podstawówek do szkół średnich. Łączy w sobie kosmos, historię i plastykę. Prace można nadsyłać do 1 czerwca 2018 r. Urania jest patronem konkursu - zachęcamy do udziału!

Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie graficznej różnych spraw (wydarzeń, osób, projektów, satelitów i innych instrumentów, itd.) związanych z obecnością Polski w badaniach i eksploracji kosmosu. Praca powinna być wykonana odręcznie, dowolną techniką plastyczną. Należy do niej dołączyć krótki opis słowny. Zgłoszenie i zdjęcie pracy należy przesłać e-mailowo, a oryginał tradycyjną pocztą na adres organizatorów konkursu.

Konkurs "Polacy i Kosmos" skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Zgłoszenie powinien przysłać nauczyciel - opiekun ucznia. Termin zgłoszeń mija 1 czerwca 2018 r. o godz. 16.00.

Uczestnicy zostaną podzieleni na cztery kategorie, w zależności od wieku: klasy 1-3 szkoły podstawowej, klasy 4-6 szkoły podstawowej, starsze klasy szkoły podstawowej i gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich.

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej z zakresu polskiej nauki i techniki kosmicznej, a także rozwijanie zdolności plastycznych i językowych wśród uczniów.

Polacy i Kosmos - plakat konkursy

Na konkursowej witrynie znajdziemy następujące wprowadzenie w temat konkursu:

Od zarania dziejów człowiek próbuje poznać swoje otoczenie. Na początku najbliższe, a następnie trochę dalsze. Tak czynią też miłośnicy gier komputerowych, poznając kolejne miejsca i odkrywając sekrety poszczególnych wirtualnych miejsc gry. Widać, iż chęć poznawania otoczenia jest prawdopodobnie jakimś naturalnym elementem człowieczeństwa, które przenosi się również trochę dalej w kosmos. Początkowo postrzegano niebo jako otwartą księgę, gdzie zapisana jest przyszłość. Obecnie wiemy, że patrząc w niebo - patrzymy w przeszłość, lecz być może nowe technologie pozwolą kiedyś odczytywać tam przyszłość?

Wśród wielu znanych postaci, które przyczyniły się do badania przestrzeni kosmicznej, znajdziemy również naszych rodaków i na nich i ich historiach pragniemy skoncentrować Waszą uwagę.

Konkurs ma na celu pozyskanie przez uczestników wiedzy o Polakach związanych z Kosmosem oraz dostrzeżenie zdolności plastycznych uczestników. Ważna jest zarówno historia, jak i polska myśl techniczna oraz udokumentowane wyczyny lub sukcesy nawet najmłodszych osób, choćby poprzez rozmowę z astronautą przez radio lub w Muzeum Powstania Warszawskiego w czasie połączenia z NASA. Liczymy na waszą inwencję twórczą i zapraszamy do poznania historii Polski. Konkurs ma również na celu utrzymanie w pamięci polskiego wkładu w eksplorację wszechświata - zarówno astronautyki jak i kosmologii.

Organizatorami konkursu są Miejski Dom Kultury w Kole, Polski Związek Krótkofalowców (PZK), Armand Budzianowski (Mentor ARISS Europa), Sławomir Szymanowski (Koordynator PZK ds. ARISS). Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Koło. jest też kilkunastu partnerów orrganizacyjnych i medialnych, wśród nich czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".

Więcej informacji: