Przejdź do treści
Dodane przez grochowalski - 14 paź 2017
Laureaci konkursu w Sieradzu

Muzeum Okręgowe w Sieradzu we współpracy z Centrum Badań Kosmicznym PAN przeprowadziło w dniach 15.05 – 15.09.2017 r. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Kosmicznej dla młodzieży szkolnej pt. „60 lat ery kosmicznej – kierunek Mars” oraz konkurs plastyczny pt. „Mój nowy marsjański dom”. Wyniki obu konkursów zostały ogłoszone 5 października 2017 r., w drugim dniu VIII Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej.

Oba konkursy były przeznaczone dla młodzieży szkolnej, uczniów z klas 6-tych szkoły podstawowej oraz dla gimnazjalistów i licealistów. Więcej na temat konkursów w artykule pt. „Dwa konkursy kosmiczne w Sieradzu”.

Na konkurs wiedzy kosmicznej wpłynęło 40 prac od uczniów z 29 szkół, w tym: 15 prac w kategorii Junior z 13 szkół oraz 25 prac w kategorii Student z 16 szkół. Po raz pierwszy w historii konkursu było więcej prac w kategorii Student.
W konkursie uczestniczyli uczniowie z 23 miejscowości, w większości z Polski zachodniej i centralnej. Wschodnią Polskę reprezentowały 2 miejscowości. Najdalej na zachód wysuniętym miastem był Szczecin, najdalej na Wschód Mielec.  
Tegoroczny konkurs składał się z trzech części (a nie z dwóch jak w poprzednich edycjach) i trzeba było odpowiedzieć na określoną liczbę pytań, aby przejść do finału. W eliminacjach było to min. 13 na 15 pytań.

Do drugiego etapu przeszło 21 osób, 8 w kategorii junior i 13 w kategorii student, co stanowi ok. połowy przesłanych prac. Aż 6 osób nie popełniło żadnego błędu w eliminacjach. Niestety, pytania z drugiego poziomu konkursu sprawiły uczestnikom sporo kłopotu. Było więcej pytań otwartych, które wymagały sporej wiedzy. Dodatkowym utrudnieniem był warunek, że należy odpowiedzieć na wszystkie pytania, aby móc wziąć udział w finale konkursu. Sztuka ta udała się trzem osobom, dwóm na poziomie junior i jednej na poziomie student. Część prac została odrzucona z powody złamania regulaminu odnośnie plagiatów. Okazało się, że sporo osób kopiuje fragmenty lub całe hasła z Wikipedia.pl (najczęściej) lub z innych źródeł (nie zawsze rzetelnych). W przypadku jednej pracy był to fragment artykułu członka komisji konkursowej bez podania cytacji i literatury.

W skład komisji konkursowej wchodzili pracownicy CBK PAN (członkowie jury - dr Joanna Gurgurewicz, dr Natalia Zalewska {CBK PAN i Instytut Lotnictwa}, dr Paweł Wajer i kierownik biblioteki CBK PAN – Paweł Z. Grochowalski, przewodniczący jury) oraz przedstawiciel Muzeum Okręgowego w Sieradzu (Anna Pietrzeniewicz).

Za najlepsze prace w kategorii Junior Komisja uznała prace, którym przyznała następujące miejsca:

miejsce 1: Adam Garbarczyk, Szkoła Podstawowa nr 4 z oddziałami gimnazjalnymi w Sieradzu;

miejsce 2: Elie Boulanger, Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu;

miejsce 3: nie przyznano
 

Za najlepsze prace w kategorii Student Komisja uznała prace, którym przyznała następujące miejsca:

miejsce 1: Daniel Bielech, Zespół Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze,

miejsce 2: nie przyznano

miejsce 3: nie przyznano
 

Komisja konkursowa była pod dużym wrażeniem zainteresowania młodzieży konkursem i to pomimo sporego poziomu trudności pytań. Uczestnicy dysponowali sporą wiedzą na temat odkrywania kosmosu, a zwłaszcza badania Marsa. Widać było w nich zamiłowanie do astronomii i badań kosmosu.

Na konkurs plastyczny wpłynęło 13 prac z 8 szkół. Z powodu małej ilości uczestników komisja konkursowa (Paulina Miller – artysta plastyk, Cezary Zbrojewski – artysta plastyk, Karolina Antczak – artysta plastyk oraz Anna Piestrzeniewicz – historyk, współorganizator kosmicznych konkursów w Muzeum) podjęła decyzję o nie rozdzielaniu prac na kategorie wiekowe. Przysłane prace wyróżniały się pomysłowością i różnorodnością technik plastycznych, a także starannych wykonaniem i oryginalnym podejściem do zadanego tematu. Były wśród nich zarówno prace przestrzenne, jak i w dziedzinie malarstwa oraz rysunku, z bogatą kolorystyką i profesjonalnym warsztatem.

Jury konkursu plastycznego przyznało następujące miejsca:

I nagroda:

– Aleksandra Bednarz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu,

– Mikołaj Michalak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu.

II nagroda:

– Kamil Kulig z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu.

III nagroda:

– Michał Baszczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu.

Wyróżnienia:

– Paulina Graczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu,

– Justyna Podwysocka z Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku.

Wszyscy laureaci obu konkursów otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu oraz władze miejskie i samorządowe Sieradza. Wszyscy zwycięscy w konkursie wiedzy (3 os.) oraz osoby, które zdobyły w konkursie plastycznym I i II miejsce (3 os.) otrzymały profesjonalne teleskopy optyczne. Osoby, które w konkursie plastycznym zdobyły I miejsce, III miejsce oraz wyróżnienie otrzymały w nagrodę materiały plastyczne.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Muzeum Okręgowe w Sieradzu, CBK PAN

Na zdjęciu: Laureaci obu konkursów kosmicznych w Sieradzu.

Źródło zdjęcia: Muzeum Okręgowe w Sieradzu