Przejdź do treści

Jowisz jest największą planetą Układu Słonecznego. Posiada także największą liczbę znanych księżyców spośród wszystkich planet. Dotychczas odkryto 67 obiektów krążących wokół Jowisza, które podzielone są na następujące grupy, wyszczególnione głównie na podstawie charakterystyki ich orbit:

Satelity obiegające Jowisza ruchem prostym.

  • Księżyce wewnętrzne. Są to cztery obiekty krążące najbliżej Jowisza. Posiadają nieregularny kształt i średnicę nieprzekraczającą 250 kilometrów. Materiał wyrzucany z ich powierzchni tworzy wokół Jowisza system pierścieni.
  • Księżyce galileuszowe. Obiekty odkryte na początku XVII wieku przez Galileusza. Są to jedne z największych obiektów w całym Układzie Słonecznym i gdyby bezpośrednio okrążały Słońce, byłyby najprawdopodobniej uznane za planety. Ich podpowierzchniowe oceany są jedymi z miejsc w Układzie Słonecznym o największym prawdopodobieństwie odnalezienia życia pozaziemskiego.
  • Księżyce z grupy Himalii. Pięć stosunkowo niewielkich obiektów krążących w odległości od 11,1 do 12,5 mln kilometrów od Jowisza. Są to satelity nieprzekraczające średnicy 170 kilometrów.

Satelity obiegające Jowisza ruchem wstecznym.

Grupa 52 księżyców krążąca po orbitach o średnim promieniu przekraczającym 17,7 mln kilometrów. Są to na ogół bardzo małe ciała, które przydzielono ze względu na właściwości ich orbit do trzech grup: Ananke, Karme, Pazyfae.

Poniżej znajduje się lista wszystkich księżyców Jowisza w kolejności rosnącej odległości od planety.