Przejdź do treści

Gry planszowe o Marsie

 

 

Mars inspiruje nie tylko twórców filmów, czy autorów książek, ale zagościł także wśród gier planszowych. Oto najciekawsze planszówki w marsjańskim klimacie.

 

 


 

 

Image

 

Terraformacja Marsa

 

Terraformacja Marsa to planszowa gra ekonomiczna, w którą może grać do 5 osób. Jest też opcja samotnej rozgrywki dla jednej osoby. Czas rozgrywki to od 90 do 120 minut, według danych widniejących na pudełku.

 

Otoczka fabularna dotyczy bardzo odległej przyszłości. Ludzkość rozpoczęła ekspansję w Układzie Słonecznym. Na Marsie założono już kilka niewielkich kolonii. Ich mieszkańcy są odgrodzeni od naturalnego środowiska straszliwie zimnej, suchej i niemal pozbawionej atmosfery planety. Gracze kierują korporacjami, które prowadzą różne projekty inwestycyjne w celu tarraformowania planety. Gra kończy się, gdy w atmosferze znajdzie się wystarczająco dużo tlenu, na powierzchni odpowiednia ilość oceanów, a temperatura osiągnie znośne wartości, aby ludzie mogli żyć na Marsie.

 

Wydaje się, że gra odniosła sukces, bowiem pojawiło się do niej już kilka dodatków: Preludium, Kolonie, Niepokoje, Wenus, a także alternatywne plansze Hellas i Elysium.

 

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Jacobem Fryxeliusem, twórcą "Terraformacji Marsa".

 

Liczba graczy: 1 - 5 osób
Wiek: od 10 lat
Czas gry: ok. 90 - 120 minut
Wydawca: REBEL.pl
Projektant: Jacob Fryxelius

 


 

Image

 

Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

 

Kolejną bardzo ciekawą pozycją planszówkową jest gra rodzimej produkcji zatytułowana "Pierwsi Marsjanie: przygody na Czerwonej Planecie". Stworzył ją znany w branży polski projektant gier: Ignacy Trzewiczek. Gra jest przeznaczona dla od 1 do 4 osób. Jednak w przeciwieństwie do "Terraformacji Marsa" i wielu innych gier planszowych, mamy tutaj do czynienia z grą kooperacyjną. Gracze nie rywalizują ze sobą, tylko wspólnie działają przeciwko sytuacji w grze.

 

Jeśli oglądaliście film "Marsjanin" lub czytaliście książkę o takim samym tytule, to możecie mieć wyobrażecie jeśli chodzi o tło fabularne "Pierwszych Marsjan". Wcielamy się w rolę astronautów w trakcie misji na Marsie i musimy zmierzyć się z przeciwnościami losu, które napotkamy na planecie. Tylko od naszego sposobu reagowania i pomysłowości zależy, czy wykonamy zadanie, a nawet czy przetrwamy.

 

Grze towarzyszy aplikacja mobilna służąca do generowania różnych wydarzeń i przygód oraz do zapisywania stanu gry, abyśmy mogli kontynuować w inny dzień. Możemy rozegrać pojedynczą rozgrywkę, albo połączyć misje w dłuższy fabularny ciąg. W takiej dłuższej formie dostępne są dwie kampanie.

 

Wywiad z Ignacym Trzewiczkiem zamieściliśmy w "Uranii" nr 6/2016.

 

Gra uzyskała patronat od Uranii. Swój egzemplarz możecie nabyć w naszym internetowym sklepie.

 

Liczba graczy: 1 - 4 osób
Wiek: od 10 lat
Czas gry: ok. 60 - 90 minut
Wydawca: Portal Games
Projektant: Ignacy Trzewiczek

 

 


 

Image

 

Mars 2049

 

W tej grze musimy pomyśleć nad strategią kolonizacji Marsa. Jest rok 2049. Pora rozwinąć własną kolonię i dotrzeć do bieguna północnego, gdzie znajdziemy tak potrzebną wodę. W tym zadaniu mamy konkurentów - pozostałych graczy ze swoimi koloniami. W grze gromadzimy surowce, wykonujemy misje specjalne, budujemy laboratoria, kopalnie, bazy.

 

Autorem gry jest łotewski twórca Dagnis Skurbe. Wywiad z nim opublikowaliśmy w "Uranii" nr 5/2016.

 

Liczba graczy: 2 - 4 osób
Wiek: od 9 lat
Czas gry: ok. 45 - 90 minut
Wydawca: Trefl
Projektant: Dagnis Skurbe

 


 

 

Więcej gier związanych z kosmosem znajdziecie w dziale "Kosmos na planszy"

 

Opracowanie: Krzysztof Czart