Przejdź do treści

Ciekawe książki o Marsie

 

Mars jest celem aktywnych badań wielu sond kosmicznych i innych dociekań naukowych, więc co jakiś czas ukazują się książki popularnonaukowe na temat wiedzy, jako uzyskują naukowcy. Nie brak też jednak literatury z dziedziny fantastyki naukowej mocno nawiązującej do Czerwonej Planety. Przedstawiamy kilka ciekawych książek z obu kategorii.

 

 


 

Literatura popularnonaukowa

 

Image

 

Planeta Mars

 

Najnowsza książka polskiego autora poświęcona Marsowi.

 

Opis z okładki:

Wkrótce Wielka Opozycja Marsa, czyli idealny okres do poznania tajemnic Czerwonej Planety. Od prehistorii do dnia dzisiejszego Mars, obok Księżyca, jest najintensywniej badanym obiektem planetarnym. Nowa książka o tej planecie prezentuje przebieg tych badań, najnowszą wiedzę o Marsie, a także informacje pomocne przy prowadzeniu obserwacji.

 

Tytuł: Planeta Mars
Autor: Hieronim Hurnik
Wydawca: Robert Szaj, Fundacja Nicolaus Copernicus
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-941728-5-5
Liczba stron: 184
Okładka: twarda

 


 

Image

 

Mars. W poszukiwaniu życia

 

Książka poświęcona jest historii badań Marsa i poszukiwań na nim śladów życia. Można prześledzić jak pojawiały się różne hipotezy o życiu na Marsie, jak je weryfikowano i jaki jest obecny stan wiedzy na ten temat.

 

Tytuł: Mars. W poszukiwaniu życia
Tytuł angielski: ?
Autor: David A. Weintraub
Tłumacz: Jan Jakub Borkała
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-01-20549-2
Liczba stron: 252
Okładka: miękka

 


 

Image

 

Jak będziemy żyć na Marsie

 

Opis z okładki:

Nagradzany dziennikarz Stephen L. Petranek twierdzi, że w 2027 roku ludzie będą żyć na Marsie. Stawia tezę, że życie na Marsie jest nie tylko możliwe, ale i nieuniknione.

 

Brzmi to jak science fiction, ale Stephen L. Petranek uważa to za fakt: w ciągu dwudziestu lat ludzie będą żyć na Marsie. Będą musieli. W tej prowokującej książce, która łączy biznes, naukę i ludzkie doświadczenia, Petranek utrzymuje, że życie na Marsie jest niezbędnym planem awaryjnym dla ludzkości i w fascynujących szczegółach wyjaśnia, jak do tego dojdzie.

 

Wyścig już trwa. Prywatne firmy – kierowane przez takich przedsiębiorców jak Elon Musk, Jeff Bezos, Paul Allen i sir Richard Branson – holenderskie reality show i misja kosmiczna Mars One, NASA czy chiński rząd należą do wielu grup rywalizujących o pierwszeństwo i otwarcie drzwi dla osadnictwa na tej planecie.

 

Po co lecieć na Marsa? Życie na Marsie daje potencjalne możliwości ratowania ludzkiego istnienia dla wszystkich na Ziemi. Wyczerpywanie się zasobów wody, przytłaczająca zmiana klimatu i wiele innych katastrof – od ataków terrorystycznych po uderzenia meteorytów – wszystko to budzi duży niepokój. Aby przetrwać, musimy stać się gatunkiem kosmicznym. Mamy technologię, aby nie tylko doprowadzić ludzi na Marsa, ale także przekształcić go w planetę nadającą się do zamieszkania. Prawdopodobnie potrzeba około 300 lat, aby przystosować Marsa do ludzkich potrzeb, ale możemy zamienić go w prawdziwy Eden. Możemy tam zamieszkać w specjalnie zaprojektowanych siedliskach już w ciągu najbliższych dwudziestu lat.

 

W tej ekscytującej kronice Petranek przedstawia korowód bohaterów zaangażowanych w dramatyczny wysiłek o palmę pierwszeństwa w zasiedleniu Marsa. „Jak będziemy żyć na Marsie” to próba odpowiedzi na pytanie, jak dojdzie do osiedlenia się na Marsie w ciągu najbliższych dwudziestu lat.

 

Tytuł: Mars. Jak będziemy żyć na Marsie
Tytuł angielski: ?
Autor: Stephen Petranek
Tłumacz: Karol Łaciok, Edyta Masełko-Łaciok
Wydawca: Relacja
Rok wydania: 2018
ISBN: 9788365796493
Liczba stron: 112
Okładka: twarda z obwolutą

 


 

Image

 

Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę

 

Opis z okładki:

Następnym krokiem ludzkości w kosmos będzie Mars: jest stosunkowo blisko Ziemi, przypomina ją najbardziej ze wszystkich planet Układu Słonecznego i znajduje się w zasięgu naszych możliwości technicznych. Czas Marsa opowiada o tym wszystkim, szkicując jednocześnie realny program załogowych lotów na Czerwoną Planetę, opisując metody poruszania się po jej powierzchni, zakładania na niej baz mieszkalnych i wykorzystywania jej bogactw naturalnych; a nawet kreśląc wizje przeobrażenia planety na skalę globalną, tak by ludzie mogli oddychać marsjańskim powietrzem i pływać w marsjańskich rzekach. Robert Zubrin to jeden z najbardziej cenionych inżynierów branży kosmicznej, współpracownik NASA, prezes amerykańskiego National Space Society.

 

Tytuł: Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę
Autorzy: Robert Zubrin, Richard Wagner
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 1997
ISBN: 83-7180-037-1
Liczba stron: 420
Okładka: miękka

 

 


 

 

Literatura science-fiction

 

Image

 

Mars

 

Jest to debiutancka powieść Rafała Kosika, która po raz pierwszy ukazała się w 2003 roku. Akcja rozgrywa się na Marsie, zaczynając się w 2040 r., gdy rozpoczęto stuletni projekt terraformacji planety. Dalsza część rozgrywa się w 2305 r., gdy ludzie już skolonizowali Czerwoną Planetę.

 

Opis z okładki:

Na Marsa przybywali przez stulecia osadnicy z przeludnionej Ziemi, szukając nowego, lepszego świata. Zbudowali na Czerwonej Planecie miasta, stworzyli cywilizację. Gdzieś nad tym idealnym światem wisi jednak widmo zagłady. Ludzie wciąż mają te same wady. Na słabiej rozwiniętej półkuli południowej nasilają się ruchy separatystyczne. Porzucenie w połowie realizacji programów formujących planetę rujnuje jej klimat. Ścierające się koncepcje polityczne pchają cywilizację na drogę, z której nie ma powrotu.

 

Dokładnie trzysta lat po rozpoczęciu terraformowania Marsa, na pustyni dokonano przerażającego odkrycia, które stawia w zupełnie innym świetle historię Czerwonej Planety. Tę dawną i tę zupełnie nową.

 

Tytuł: Mars
Autor: Rafał Kosik
Wydawca: Powergrah
Rok wydania: 2012
ISBN: 9788361187486
Liczba stron: 436
Okładka: twarda

 


 

Image

 

Marsjanin

 

Jest to pierwsza powieść Andy'ego Weiera. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 2014 roku, natomiast na świecie książka zadebiutowała w 2011 roku.

 

Akcja książki opisuje losy astronauty Marka Watneya, który jest członkiem ekspedycji na Marsa. Niestety na początku misji na powierzchni nadchodzi burza piaskowa i załoga musi się natychmiast ewakuować. Jednak na skutek nieszczęśliwego wypadku Watney pozostaje sam na Marsie. Czy uda mu się przetrwać i czy kiedykolwiek powróci na Ziemię?

 

Na podstawie książki powstał film pt. "Marsjanin" w reżyserii Ridleya Scotta, który wszedł do kin w 2015 roku.

 

Tytuł: Mars
Tytuł angielski: The Martian
Autor: Andy Weir
Tłumacz: Marcin Ring
Wydawca: Akurat
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788328705326
Liczba stron: 384
Okładka: miękka

 


 

Image

 

Czerwony Mars

 

Powieść ukazała się w 1993 roku, a w Polsce w 1998 r. Książka stanowi pierwszą część trylogii, której kolejne części noszą tytuły "Zielony Mars" oraz "Błękitny Mars". Fabuła dotyczy początków kolonizacja Marsa, przedstawiając losy pierwszych osadników, eksperymenty na ekosferze planety i interesy wielkich międzynarodowych korporacji.

 

Opis z okładki:

Niezwykle realistyczny opis kolonizacji Marsa przez Ziemian na początku XXI wieku. Dramatyczne dzieje osadników, którzy doprowadzają do totalnej katastrofy, próbując przystosować planetę do zamieszkania. Czy mimo eksperymentów na ekosferze planety i zbrodniczych posunięć międzynarodowych korporacji finansowych Mars się odrodzi i stanie się dla ludzi prawdziwym domem?

 

Czerwony Mars to pierwsza część trzytomowego cyklu o kolonizacji Czerwonej Planety, obsypywanego licznymi nagrodami. Autor, Kim Stanley Robinson, z dużym znawstwem przedstawia technologiczne aspekty ogromnego, kosmicznego przedsięwzięcia, ukazując jednocześnie skomplikowane losy ludzi uwikłanych w uczuciowe, polityczne i społeczne konflikty. Zawiść, miłość, polityczne ambicje i fanatyzm - to wszystko tworzy mieszankę wybuchową, która łatwo może unicestwić marzenia o stworzeniu nowej Ziemi.

 

Tytuł: Czerwony Mars
Tytuł angielski: Red Mars
Autor: Kim Stanley Robinson
Tłumacz: Ewa Wojtczak
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 1998
ISBN: 8371800568
Liczba stron: 667
Okładka: miękka

 


 

Image

 

Kroniki marsjańskie

 

Zbiór opowiadań z 1950 roku napisanych w formie kroniki ukazującej historię podboju Marsa przez Ziemian w latach 1999-2026. W Polsce pozycję tę wydały kilkakrotnie różne wydawnictwa: 1971 i 1986 r. - Iskry, 1997 r. - Prószyński i S-ka, 2004 r. - Mediasat Poland, z kolei w 2018 r. wydawnictwo Mag wydało pozycję zawierającą trzy książki Brandbury'ego, w tym właśnie "Kroniki marsjańskie".

 

Opis z okładki:

Ray Bradbury, jeden z najpopularniejszych dwudziestowiecznych pisarzy amerykańskich, zachwycał pokolenia czytelników nastrojowymi opowieściami science fiction, fantasy i grozy. W tym niezwykłym zbiorze zebrano trzy najpopularniejsze książki tego autora. Kroniki marsjańskie/Człowiek Ilustrowany/Złociste jabłka słońca to ponadczasowe historie dla czytelników w każdym wieku, niezależnie od upodobań.

 

Tytuł: Kroniki marsjańskie. Człowiek ilustrowany. Złociste jabłka słońca
Tytuł angielski: Martian Chronicles/The Illustrated man/Golden Apples of the Sun
Autor: Ray Bradbury
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Wydawca: Mag
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7480-06-2
Liczba stron: 640
Okładka: twarda

 


 

 

Image

 

Marsjański poślizg w czasie

 

Powieść wydana po raz pierwszy w 1964 roku, a w Polsce po raz pierwszy w 1994 roku. Tłem dla fabuły jest kolonizacja Marsa przez ludzi.

 

Opis z okładki:

Marsjańskie grube ryby rywalizują z ziemskimi spekulantami o jałowe tereny Czerwonej Planety, nim je zagospodaruje ONZ i ich ceny poszybują w kosmos. Jednak Arnie Kott, przywódca miejscowego związku zawodowego, ma asa w rękawie: autystycznego chłopca imieniem Manfred, który jak się zdaje jest jasnowidzem. Licząc na zdobycie przewagi na rynku nieruchomości, potężni ludzie zmuszają Manfreda, żeby pokazał im przyszłość. Ale co tak naprawdę chłopiec im pokazuje? Prawdziwą przyszłość czy też w jej wizję przepuszczoną przez mroczny, paranoidalny filtr autystycznego umysłu? Wizję, od której trudno im się uwolnić… Okazuje się, że koszty marsjańskiego złotego interesu mogą ich wszystkich przyprawić o szaleństwo.

 

Tytuł: Marsjański poślizg w czasie
Tytuł angielski: Martian Time-slip
Autor: Philip K. Dick
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawca: Rebis
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788378185055
Liczba stron: 336
Okładka: płótnopodobna z obwolutą

 


 

Image

 

Trzy stygmaty Palmera Eldritcha

 

Książka wydana po raz pierwszy w 1965 r., a pierwsze polskie wydanie nastąpiło w 1990 r. Akcja książki dzieje się jednocześnie na Ziemi i w kolonii na Marsie.

 

Opis z okładki:

Odkrywając niezależnie ścieżkę myślową, którą trzy lata wcześniej podążył Stanisław Lem w Solaris, Dick rezygnuje z naiwnego przekonania, że nasze ewentualne spotkanie z kosmitami musi przypominać kontakt przedstawicieli dwóch ludzkich kultur. Życie w kosmosie, jeśli istnieje, jest czymś Całkiem Innym – i dlatego właśnie zetknięcie z nim należy sobie wyobrażać raczej jako intelektualny paraliż, niemożność zrozumienia, nie zaś pokojowe współistnienie czy gwiezdne wojny… Ostatecznie nie będziemy nawet pewni, czy to, co widzimy, w ogóle jest życiem…

 

Tytuł: Trzy stygmaty Palmera Eldritcha
Tytuł angielski: The Three Stigmata of Palmer Eldritch
Autor: Philip K. Dick
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Wydawca: Rebis
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7510-922-1
Liczba stron: 296
Okładka: płótnopodobna z obwolutą

 


 

 

Droga przez Układ Słoneczny

 

"Droga przez Układ Słoneczny" to cykl powieści fantastyczno-naukowych dotyczących różnych fragmentów Układu Słonecznego. Łącznie ukazało się kilkanaście tomów. Wśród nich są trzy dotyczące Marsa, zatytułowane: "Mars", „Powrót na Marsa”, „Życie na Marsie”. Autorem powieści jest Ben Bova.

 

Tytuł: Mars
Tytuł angielski: Mars
Autor: Ben Bova
Tłumacz: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Solaris
Rok wydania: 2004
ISBN: 8388431595
Liczba stron: 512
Okładka: ?

 

Tytuł: Powrót na Marsa
Tytuł angielski: Return to Mars
Autor: Ben Bova
Tłumacz: Jolanta Pers
Wydawca: Solaris
Rok wydania: 2005
ISBN: 8388431609
Liczba stron: 458
Okładka: ?

 

Tytuł: Życie na Marsie
Tytuł angielski: Mars Life
Autor: Ben Bova
Tłumacz:
Wydawca:
Rok wydania:
ISBN:
Liczba stron:
Okładka: ?

 


 

Zobacz też interesujące filmy science-fiction o Marsie