Przejdź do treści

Parker Solar Probe - sonda NASA, która zbliży się rekordowo blisko do Słońca i zbada środowisko jego atmosfery.

Pierwszy gwiezdny statek


Wizja artystyczna statku Parker Solar Probe docierającego na docelową orbitę wokół Słońca. Źródło: NASA.

Parker Solar Probe to pierwsza sonda, która tak bardzo zbliży się do Słońca. Misja swoją nazwę zawdzięcza prof. Eugene Parkerowi, który w latach 50. po raz pierwszy nazwał plazmę wypływającą ze Słońca wiatrem słonecznym i opisał złożony system interakcji w atmosferze Słońca, który za powstawanie tego wiatru odpowiada. Jest to pierwsza w historii misja NASA nazwana na cześć żyjącej osoby.

Cele naukowe misji

Misja Parker Solar Probe ma zrewolucjonizować nasze rozumienie Słońca. Dane jakie pozyskamy z sondy wpłyną na lepsze zrozumienie słonecznej aktywności i pozwolą lepiej prognozować pogodę kosmiczną. Misja ma trzy szczegółowe cele naukowe:

  • śledzenie przepływów energii, które podgrzewają i przyspieszają materię w koronie słonecznej i wietrze słonecznym
  • ustalenie struktury i dynamiki pól elektrycznych i magnetycznych u źródeł wiatru słonecznego
  • odkrycie mechanizmów przyspieszających i przenoszących wysokoenergetyczne cząstki ze Słońca

 

Profil misji


Grafika prezentująca orbity sondy Parker Solar Probe w poszczególnych fazach misji. Źródło: NASA.

Aby dotrzeć w pobliże Słońca sonda Parker Solar Probe wykona 7 bliskich przelotów obok Wenus, co zajmie jej prawie 7 lat. Będzie w ten sposób stopniowo obniżać swoją orbitę. W trakcie całej misji statek wykona 24 pełnych obiegów wokół Słońca. 

Start misji

Informacje o starcie misji Parker Solar Probe
data startu 12.08.2018, 9:31 polskiego czasu
Rakieta nośna Delta IV Heavy

Miejsce startu

Cape Canaveral, stanowisko SLC-37
Cel misji Orbita heliocentryczna, w ostatniej fazie peryhelium na wysokości 6,16 mln km

Sonda wystartowała 12 sierpnia 2018 roku na szczycie rakiety Delta IV Heavy z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie.


Rakieta Delta IV Heavy startująca ze stanowiska z bazy Vandenberg. Źródło: ULA.

Budowa sondy


Model sondy z zaznaczonymi elementami wyposażenia. Źródło: NASA.

Sonda Parker Solar Probe, będzie jak żadna inna w historii wystawiona na działanie Słońca - wysokie temperatury, promieniowanie, wyrzucana materia. To wszystko sprawia, że dopiero w XXI wieku pojawiły się technologie umożliwiające zbudowanie statku, który sprosta tym ekstremalnym warunkom.

Sam statek waży z paliwem 685 kg i ma wysokość 3 m oraz maksymalną średnicę 2,3 m. Statek przed wysokimi temperaturami będzie chronić osłona termiczna z kompozytu węglowego o grubości 11,4 cm. Osłona będzie w stanie wytrzymać temperatury dochodzące do prawie 1400 stopni Celsjusza. Sonda będzie zasilana aktywnie chłodzonymi panelami słonecznymi o całkowitej powierzchni 1,55 m2. Panele w ostatniej fazie misji będą w stanie wytworzyć 388 W mocy.

Statek wyposażono w antenę wysokiego zysku o średnicy 0,6 m. Dane naukowe będzie można ściągać z sondy z prędkością 167 kb/s.
 

Instrumenty naukowe

Źródło wszystkich schematów: oficjalna strona misji (http://parkersolarprobe.jhuapl.edu)

Fields Experiment (FIELDS)

Zestaw badawczy wykona bezpośrednie pomiary pola magnetycznego i elektrycznego, wektora Poyntinga, bezwzględnej gęstości plazmy, temperatury elektronów, fluktuacji gęstości i emisji radiowych.

Integrated Science Investigation of the sun (IS☉IS)

Dzięki temu instrumentowi poznamy charakterystykę energetycznych elektronów, protonów i ciężkich jonów o wysokich energiach (10 keV - 100 MeV) w atmosferze Słońca i wewnętrznej heliosferze.

Wide-field Imager for Solar PRobe (WISPR)

Teleskopy, które wykonają obrazy korony słonecznej i wewnętrznej atmosfery Słońca. Eksperyment powinien też sfotogrtafować inne struktury takie jak np. wiatr słoneczny czy dźety wyrzucane przez Słońce.

Solar Wind Electrons Alphas and Protons (SWEAP)

Badanie to zmierzy występowanie elektronów, protonów i jonów helu - najpowszechniejszych cząstek wiatru słonecznego. Oprócz pomiaru ilości zmierzy też ich właściwości takie jak: prędkość, gęstość i temperatura.

 

Kalendarium misji

 

Odnośniki zewnętrzne