Przejdź do treści

 Chińska Stacja Kosmiczna

img

 

Duża modułowa stacja kosmiczna budowana przez Chiny na niskiej orbicie okołoziemskiej. Znana też pod nazwą Tiāngōng (tak jak dwie poprzednie prototypowe stacje Tiāngōng-1 i Tiāngōng-2).

 


Spis treści:

  1. Moduł Tianhe
  2. Statek towarowy Tianzhou
  3. Statek załogowy Shenzhou

 

Stacja znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości około 380 km. Planowany czas jej użytkowania to 10 lat, który będzie można przedłużyć prawdopodobnie o 5 lat. Po pierwszej fazie budowy ma być złożona z trzech modułów, które zostaną ułożone w kształt litery T. Pierwszy, główny moduł Tianhe został wyniesiony na orbitę 29 kwietnia 2021 r.

 

Chińska Stacja Kosmiczna swoimi rozmiarami będzie przypominać dawną rosyjską stację Mir. Na jej pokład mają przylatywać misje załogowe Shenzhou i bezzałogowe statki zaopatrzeniowe Tianzhou.

 

Długoterminowo na pokładzie stacji będzie mogła znajdować się trzyosobowa załoga, w krótkich czasach przejściowych zmieści się na niej sześciu astronautów.

 

Budowa dużej Chińskiej Stacji Kosmicznej to trzeci i ostatni etap projektu Tiangong, którego celem było stworzenie przestrzeni do stałej obecności Chin na niskiej orbicie. Chiński program załogowy został zapoczątkowany w 1992 roku i obejmował rozwój statku załogowego Shenzhou, potem starty pierwszych misji załogowych na orbitę okołoziemską w misjach Shenzhou 5 i Shenzhou 6 w 2003 i 2005 roku.

 

W 2008 roku trzyosobowa misja Shenzhou 7 przeszła do historii jako pierwszy chiński lot kosmiczny z wykonaniem spaceru kosmicznego.

 

W końcu w 2011 i 2016 roku wysłano jednomodułowe prototypowe stacje badawcze Tiangong-1 i Tiangong-2. Stacja Tiangong 1 służyła zdobywaniu kompetencji w technice dokowania statków na orbicie i wielodniowych operacji w warunkach kosmicznych. Następnie w podobnej stacji Tiangong-2 rozwijano wiedzę i techniki użytkowania stacji orbitalnej, po raz pierwszy dokonano też udanego transferu paliwa ze statku towarowego do stacji.

 

Historia budowy stacji

 

Pierwszy, główny moduł Tianhe został wyniesiony na orbitę 29 kwietnia 2021 r.

 

W połowie maja Chiny ogłosiły poprawne zdalne uruchomienie systemów stacji i pomyślne testy jej systemów po aktywacji. Moduł uruchomił też swój napęd, by zmodyfikować orbitę w przygotowaniu na przylot pierwszego statku towarowego.

 

29 maja 2021 r. w kierunku stacji poleciał bezzałogowy statek zaopatrzeniowy Tianzhou 2. Na pokład stacji przywiózł w hermetyzowanej sekcji około 4,7 t towaru, w tym zaopatrzenie dla pierwszej załogi, spacerowe skafandry kosmiczne i prawie 2 tony paliwa dla systemów napędowych modułu Tianhe.

 

17 czerwca 2021 r. do modułu Tianhe zadokowała pierwsza załogowa misja. Statek Shenzhou 12 z trzema astronautami: Nie Haisheng, Liu Boming oraz Tang Hongbo został wyniesiony przez rakietę Długi Marsz 2F.

 

4 lipca 2021 r. Liu Boming i Tang Hongbo wyszli na zewnątrz modułu Tianhe, aby przeprowadzić pierwszy spacer kosmiczny poświęcony rozbudowie stacji. Astronauci zamontowali ułatwienia dla przyszłych spacerów oraz rozłożyli kamerę panoramiczną.

 

Plany budowy stacji

 

W okresie budowy stacji planowanych jest przeprowadzenie 11 misji. Chiny wykonały już trzy: wysłanie modułu Tianhe, statku towarowego Tianzhou 2 i pierwszej załogi Shenzhou 12. Pozostaje w latach 2021-2022 wysłać jeszcze: dwa moduły badawcze, 3 misje załogowe oraz 3 misje towarowe.

 

Jeszcze w 2021 roku zostanie wykonana jedna misja towarowa Tianzhou 3 i kolejna misja załogowa Shenzhou 13. Za loty załogowe statków Shenzhou odpowiada rakieta Długi Marsz 2F, natomiast statki towarowe wynosi na orbitę rakieta Długi Marsz 7.

 

Pierwsi astronauci z misji Shenzhou 12 spędzą w stacji Tiangong około 3 miesiące. Załoga pobije obecny rekord długości chińskiego załogowego lotu kosmicznego. Do tej pory najdłuższa chińska misja załogowa trwała 33 dni.

 

Kalendarium misji

 

29 kwietnia 2021 - Wysłanie modułu Tianhe

29 maja 2021 - Wysłanie statku towarowego Tianzhou 2

17 czerwca 2021 - Misja załogowa Shenzhou 12

4 lipca 2021 - 1. spacer kosmiczny misji Shenzhou 12

 

 

Nieoficjalny harmonogram przyszłych misji

 

Wrzesień 2021 - powrót Shenzhou 12

Wrzesień 2021 - Tianzhou 3

Październik 2021 - Shenzhou 13

Marzec 2022 - powrót Shenzhou 13

Marzec/kwiecień 2022 - Tianzhou 4

Maj 2022 - Shenzhou 14

Maj/czerwiec 2022 - moduł Wentian

 

 

Opracował: Rafał Grabiański