Przejdź do treści

Shenzhou

img


Schemat statku z misji Shenzhou 7. Źródło: BWFrank/Craigboy.

 

Załogowy statek kosmiczny Chin. Od 2021 roku za jego pomocą dokonywana jest wymiana załóg na Chińskiej Stacji Kosmicznej.

 


Główny rozdział: Chińska Stacja Kosmiczna


 

Statek w początkowej wersji bazował na rosyjskim statku Sojuz. Podobnie jak Sojuz składa się z trzech modułów: modułu orbitalnego, kapsuły powrotnej i modułu serwisowego. Całość ma długość ponad 9 m i średnicę 2,8 m w najszerszym punkcie. Całkowita masa startowa wynosi 7,8 t.

 

Energię elektryczną dostarczają statkowi zestawy paneli słonecznych - po dwa skrzydła umieszczone zarówno na module serwisowym oraz module orbitalnym. Napęd zapewnia w module serwisowym zestaw czterech silników na monometylohydrazynę i dwutlenek diazotu.

 

Pierwsza misja statku Shenzhou (Shenzhou 1) bez załogi na jego pokładzie została przeprowadzona w 1999 r. Kolejny bezzałogowy lot Shenzhou 2 miał miejsce w 2001 r. W 2002 r. przeprowadzono jeszcze dwa bezzałogowe loty orbitalne Shenzhou 3 i 4. Pierwszego chińskiego astronautę Yang Liwei wysłano w statku Shenzhou 5 w 2003 r.

 

Statek Shenzhou 6 został wysłany na orbitę w 2005 r. Podczas tej misji w kosmos poleciała już dwójka astronautów. Dwa lata później w misji Shenzhou 7 wzięło udział trzech astronautów i przeprowadzono wtedy pierwszy chiński spacer kosmiczny.

 

Od 2011 roku prowadzono testowy program chińskiej stacji kosmicznej Tiangong 1. Wtedy też poleciał do niej statek Shenzhou 8 bez załogi na pokładzie. W 2012 r. do tej samej stacji poleciał załogowy Shenzhou 9 z trójką astronautów i pierwszą chińską astronautką Liu Yang. W 2013 r. przeprowadzono ostatnią misję do Tiangong 1 - Shenzhou 10.

 

Do kolejnej testowej stacji Tiangong 2 w 2016 r. zadokowało dwóch astronautów w statku Shenzhou 11.

 

Kolejny lot Shenzhou odbył się po 5-letniej przerwie w czerwcu 2021 r. Wtedy w statku Shenzhou 12 do Chińskiej Stacji Kosmicznej (jego pierwszego modułu Tianhe) poleciała pierwsza trzyosobowa załoga.

 

Od tego czasu wszystkie loty Shenzhou celują w stację Tiangong:

Shenzhou 13

Shenzhou 14

 

 

Opracował: Rafał Grabiański