Przejdź do treści
Dodane przez czart - 17 lip 2019

img

 

20 lipca świętujemy 50. rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Stopy na powierzchni Księżyca jako pierwsi postawili Neil Armstrong i Edwin Buzz Aldrin podczas misji Apollo 11. Z tej okazji przygotowaliśmy zbiór ciekawych materiałów opisujących nie tylko osiągnięcia programu Apollo, ale też wielu kroków milowych stawianych przed załogową eksploracją naszego naturalnego satelity. Zastanawiamy się też jaka przyszłość czeka astronautykę załogową.

 

Nagrania z 1969 roku

Zobaczcie oryginalne nagrania wideo ze startu rakiety Saturn ze statkiem Apollo 11, a potem z pierwszego kroku Neila Armstronga na Księżycu i z pobytu astronautów na powierzchni Srebrnego Globu.

 

Apollo 11 - zdjęcie z nagrania z 1969 r.

 

 

Pierwszy i ostatni na Księżycu

Zapewne większość z Was wie kto był pierwszym człowiekiem spacerującym po Księżycu (Neil Armstrong). Ale kto był ostatnim? Prezentujemy sylwetki pierwszego i ostatniego - dwunastego - astronauty, który miał okazję to robić (był nim Eugene Cernan). Od tamtej pory nikt więcej niz poleciał na Księżyc. Jak myślicie, kiedy ludzkość ponownie wybierze się na Srebrny Glob?

 

 

 

Przed Apollo

Badania Księżyca nie zaczęły się od programu Apollo. Wiele bezzałogowych misji lat 60. dołożyło cegiełkę w zrozumieniu naszego naturalnego satelity i pośrednio przyczyniło się do sukcesu załogowych wypraw. Zobacz opracowany przez Uranię katalog większości bezzałogowych misji do Księżyca.

 

img

 

 

Aktualne badania Księżyca

W ostatnich latach można dostrzec wyraźny powrót zainteresowania badaniami Księżyca przez agencje kosmiczne. Kolejne kraje zapowiadają ponowny lot na naturalnego satelitę Ziemi. Sprawdźcie w wiadomościach z naszego portalu co ciekawego słychać w badaniach Księżyca.

 

img

 

Rocznicowa strona NASA

Najwięcej powodów do świętowania ma chyba NASA. W końcu to właśnie amerykańska agencja jako pierwsza (i jedyna) wysłała ludzi na Księżyc. To był jej gigantyczny sukces. Oczywiście NASA przygotowała mnóstwo materiałów z okazji rocznicy. Zachęcamy do przejrzenia witryny internetowej poświęconej obchodom.

 

NASA Apollo 50th - strona internetowa

 

Moon Landing 50

Nie tylko NASA świętuje rocznicę historycznego dla ludzkości momentu. Również Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zachęca do organizowania wydarzeń i wspólnego świętowania. Na przygotowanej przez nią stronie internetowej "Moon Landing 50" można znaleźć różne ciekawe materiały oraz rejestr wydarzeń z całego świata zorganizowanych na 50-lecie lądowania człowieka na Księżycu.

 

Moon Landing 50