Przejdź do treści

Wywiad z Dariuszem Madejem - Kierownikiem Centrum Nauki Keplera i Planetarium Wenus w Zielonej Górze

 

W jaki sposób mógłby pan zarekomendować Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus czytelnikom "Uranii"?

Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus w Zielonej Górze to nowoczesna placówka edukacyjna, ukierunkowana na rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji.

Planetarium Wenus znajduje się w budynku dawnego kina Wenus, stąd jego nazwa. W jego skład wchodzą: Laboratorium Optyczne „Jaskinia Światła” ze stanowiskami pozwalającymi poznać różne zjawiska optyczne, ekspozycja astronomiczna „Układ Słoneczny”, w tym system do projekcji multimedialnych na sferycznym ekranie (kuli), stanowiska poświęcone planetom Układu Słonecznego i Księżycowi oraz meteorytom, a także słynnemu astronomowi - Johannesowi Keplerowi. Planetarium organizuje szereg inicjatyw popularyzujących fizykę oraz astronomię. Absolutnym hitem Planetarium jest potężna i unikatowa na skalę światową 10 metrowa opuszczana kopuła, na której odbywają się pokazy nieba oraz projekcje filmów z różnych dziedzin nauki i sztuki. Planetarium organizuje spotkania z astronomami i innymi ciekawymi naukowcami w formie prelekcji o Wszechświecie, koła astronomiczne oraz fizyczne.

Jakie grupy widzów gościcie Państwo najczęściej?

Planetarium w swojej ofercie posiada kilka stałych seansów, a pokazy są skierowane do widzów w każdym wieku, gdyż w swej ofercie Planetarium Wenus zachowuje równowagę pomiędzy edukacją i rozrywką: znajdziemy tu zatem seanse popularne, gdzie główny nacisk kładziony jest na wizualną atrakcyjność przekazu oraz programy edukacyjne, gdzie podstawą jest przedstawienie w przystępny sposób i w widowiskowej formie wiedzy astronomicznej. Dlatego Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus jest chętnie odwiedzane zarówno przez najmłodszych widzów jak i tych nieco starszych, czy też całe rodziny.

Planetarium Wenus to nowoczesna placówka, stale rozwijająca się. Jakie nowe filmy i pokazy zaplanowano na rok 2018?

W roku 2018 zaplanowane są m.in. premierowy pokaz nowego filmu animowanego pt. „Polaris”, który skierowany jest do najmłodszej grupy odbiorców, już od czwartego roku, a także premiera fantastycznego pokazu „Explore”, którego historia koncentruje się na motywach ludzkich podróży na Marsa oraz przedstawia historię astronomii, modele geocentryczne i heliocentryczne czy też prawa Keplera dotyczące ruchu planet lub manewrów orbitalnych. Dla starszych widzów planujemy przygotować pokaz muzyczny, prezentujący twórczość grupy muzycznej z kręgu elektronicznego popu. W roku 2018 w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus ponownie będzie można zobaczyć pokaz 3D „Rok 2057” przygotowany i prowadzony na żywo przez astronomów Planetarium Wenus. Uczestnicy tego seansu stanowić będą jedną z pierwszych grup kolonizacyjnych nowego układu planetarnego. Co ich czeka? Jak dotychczas wyglądała eksploracja kosmosu i jakie niebezpieczeństwa czyhają na ludzi w przestrzeni kosmicznej? Dowiedzieć się tego będzie można w czasie seansu.

Zielona Góra leży blisko naszej zachodniej granicy. Czy dzięki temu Planetarium jest licznie odwiedzane przez obcokrajowców? Czy w jego ofercie są pokazy w języku angielskim?

Z racji bliskości granicy z naszym Niemieckim sąsiadem oraz sporej grupy odwiedzających nas corocznie obcokrajowców wszystkie filmy w planetarium Wenus posiadają angielską ścieżkę dźwiękową, niektóre seanse posiadają również ścieżkę niemiecką.

Nagranie jest dostępne na zestawach ze słuchawkami, o które trzeba poprosić w kasie przed seansem. Słuchawki są wypożyczane na podstawie dokumentu ze zdjęciem, np. legitymacji studenckiej, prawa jazdy w celu zapisania danych (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub numeru paszportu). Zapisane dane, po oddaniu słuchawek, zostaną zniszczone.

Dziękujemy za rozmowę.