Przejdź do treści

Sonda Juno po raz 14. fotografuje Jowisza z bliska

img

Jak co 53 dni prezentujemy wybrane zdjęcia Jowisza, uzyskane przez sondę Juno, przelatującą zaledwie kilka tysięcy nad chmurami planety. Ostatni taki bliski przelot sonda wykonała 7 września 2018 roku.

Juno to misja NASA do Jowisza. Statek krąży wokół planety od 2016 roku i ma prowadzić jej badania do 2021 roku. Misja już dostarczyła wielu ciekawych odkryć, które relacjonowaliśmy na łamach portalu. Ostatnio za pomocą danych z sondy odkryliśmy kolejny wulkan na Io, poznaliśmy lepiej procesy odpowiedzialne za burze, zaobserwowaliśmy po raz pierwszy geometryczne układy burz na biegunach planety i wreszcie zobaczyliśmy dokładny obraz Wielkiej Czerwonej Plamy.

W ostatnim naukowym bliskim przelocie, który odbył się 7 września 2018 roku, sonda miała uruchomione wszystkie instrumenty naukowe. W najniższym punkcie na orbicie znalazła się zaledwie 5000 km od górnych warstw chmur Jowisza. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć wykonanych podczas tego przelotu.


Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt

Powyższa fotografia została już wykonana po minięciu peryjowium, czyli najbliszego Jowiszowi punktu na orbicie sondy. Kamera JunoCam uchwyciła planetę 7 września o 4:13 czasu polskiego. W tym czasie statek był już prawie 90 000 km od chmur planety. Na zdjęciu widać jej południową półkulę.


Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Na kolejnym zdjęciu widzimy długi, owalny brązowy kształt w Południowym Pasie Równikowym zwany “brązową barką”. Tego typu regiony burzowe znane są bardziej na północnej półkuli planety, jednak sporadycznie można je też spotkać po drugiej stronie równika Jowisza.

Brązowe barki zanikają, gdy cały równoleżnikowy pas chmur słabnie i zmienia swoją strukturę. Takie widoki w atmosferze planety dużo mówią naukowcom o jej strukturze. Powyższe zdjęcie zostało wykonane 7 września o 1:26 polskiego czasu, gdy sonda znajdowała się zaledwie 11 950 km od górnych warstw chmur planety.


Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Na koniec prąd strumieniowy Jet N5 zarejestrowany przez kamerę sondy Juno w podobnym czasie co poprzednie zdjęcie, bo 7 września o 0:58 czasu polskiego. W lewym górnym rogu fotografii widać brązową barkę w Północno-Północnym Pasie Umiarkowanym.

Sonda Juno już zbliża się do kolejnego peryjowium. Już 29 października nastąpi kolejne maksymalne zbliżenie z Jowiszem i uruchomiony zostanie sprzęt naukowy na sondzie.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Reklama