Przejdź do treści

SpaceForest ukończył rakietę BIGOS 4

Takieta BIGOS 4

Pod koniec września firma SpaceForest poinformowała, że prace nad rakietą BIGOS 4 zostały ukończone. Rakietę można było zobaczyć w Bremie podczas 69. edycji IAC (International Astronautical Congress) od 1 do 5 października 2018 roku.

Rakieta badawcza BIGOS 4 stanowi pierwszy z kluczowych kroków w ramach projektu SIR (Suborbital Inexpensive Rocket), polegającym na stworzeniu rakiety do misji suborbitalnych i wynoszenia ładunków do 50 kilogramów na wysokość 150 kilometrów. Jest  to model pojazdu SIR w skali 1:2. Mierzy 5,5 metra, ma średnicę 204 milimetrów, waży 65 kilogramów bez materiału pędnego, zaś jej masa startowa wynosi 100 kilogramów. Przewidywana maksymalna prędkość to 600 m/s (Ma 1,9).

Nowa rakieta firmy SpaceForest została pomyślana jako konstrukcja, która będzie odzyskiwana w stu procentach. Sporą innowacją jest to, że rakieta ma być gotowa do ponownego użycia w ciągu 72 godzin od poprzedniego startu.

Jej pierwszy lot, na wysokość 15 kilometrów, ma nastąpić jeszcze w tym roku. Zostaną w nim przetestowane działania podsystemów nowej rakiety oraz jej właściwości aerodynamiczne.

Firma SpaceForest planuje przygotować pierwszy start pełnowymiarowego modelu rakiety SIR, który w międzyczasie otrzymał imię PERUN, w ostatnim kwartale 2019 roku. Jeśli zaś chodzi o ostateczną wersję rakiety lotnej, to jej start planowany jest w roku 2022.

Źródło: SpaceForest

Autor: Paweł Z. Grochowalski

Reklama