Przejdź do treści

10 000 subskrypcji Urania TV na YouTube

10 000 subskrypcji Urania TV

Prowadzony przez portal Uranii kanał Urania TV na serwisie YouTube systematycznie zwiększa swój zasięg. Niedawno liczba jego subskrybentów przekroczyła dziesięć tysięcy.

Kanał Urania TV zadebiutował na serwisie YouTube 8 kwietnia 2018 roku jako jedna z usług portalu Uranii (www.urania.edu.pl) – dużego polskiego portalu o astronomii i kosmosie. Do tej pory na kanale opublikowano 135 materiałów, które łącznie odnotowały ponad 640 tysięcy wyświetleń. Wzrasta też liczba subskrypcji i 15 stycznia 2023 roku licznik przekroczył dziesięć tysięcy.

Z tej okazji, a także z racji niedawnego stulecia „Uranii”, Urania TV zaprasza do obejrzenia nowego odcinka, w którym można poznać kilka osób spośród grona redakcji czasopisma i portalu, gdy omawiają najważniejsze materiały udostępniane przez „Uranię” w formie mediów tradycyjnych i elektronicznych.

W ramach Urania TV prezentowane są materiały wideo i podcasty radiowe poświęcone astronomii i badaniom kosmosu. Główna seria o nazwie „Urania TV” (czyli takiej samej, jak cały kanał) to miks materiałów na różne astronomiczne tematy. Kolejnym cyklem jest „Urania w podróży”, pokazująca ciekawe miejsca w Polsce i na świecie związane z astronomią, co pozwala zaplanować wycieczkę astroturystyczną. Są też dwie serie podcastów: „Kosmiczne rozmowy” z kilkudziesięciominutowymi rozmowami ze specjalistami z branży kosmicznej, i  „Urania FM” z krótszymi, kilkuminutowymi audycjami, również w formie rozmowy, poświęconymi m.in. zjawiskom do obserwacji na niebie. Uzupełnienie stanowi cykl „Niebo na dłoni”, obejmujący odcinki z podstawowymi informacjami na tematy astronomiczne. Ta seria została opublikowana jeszcze przed debiutem Urania TV, jako osobny kanał YouTube, ale ostatecznie przeniesiono ją do zasobów Urania TV.

Kanał Urania TV jest prowadzony przez redakcję portalu Uranii, powiązanego z czasopismem popularnonaukowym „Urania – Postępy Astronomii”. Wydawcami papierowej „Uranii” są wspólnie Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA).

Polskie Towarzystwo Astronomiczne to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów, istniejąca od stu lat. Prowadzi działalność wspierającą w zakresie badań naukowych oraz wiele projektów w dziedzinie popularyzacji i edukacji astronomii. Oprócz wydawania „Uranii” i prowadzeniu portalu Uranii i kanału Urania TV jest także współproducentem telewizyjnej serii Astronarium (dostępnej również na YouTube), wydawcą książek i serwisu AstroGPS, a także organizuje konkursy i wspiera inne podmioty popularyzujące astronomię.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii ma nawet nieco dłuższą tradycję. Skupia osoby interesujące się kosmosem hobbystycznie i ma kilkanaście oddziałów i sekcji tematycznych w całej Polsce.

Więcej informacji

 

Jest to treść komunikatu prasowego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

 

Reklama