Przejdź do treści

100 000 razy dookoła świata - tyle razy stacja ISS okrążyła Ziemię!

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) okrążyła dzisiaj Ziemię po raz stutysięczny. Na stacji stale przebywają astronauci. Jednego obiegu dokonuje w ciągu 90 minut, na pokonanie 100 000 orbit potrzebowała ponad 17 lat.

Z okazji tak okrągłego wyniku amerykańska agencja kosmiczna NASA podała kilka ciekawostek na temat stacji ISS. Pokonany przez stację dystans to 4 254 046 970 kilometrów, a więc 10 razy doleciałaby do Marsa i z powrotem, albo prawie do Neptuna.

W ciągu całej działalności stacji kosmicznej przeprowadzono na jej pokładzie 1922 badania naukowe, których wyniki opisano w ponad 1200 publikacji. W szczególności przeprowadzono eksperymenty takie, jak VEGGIE - dotyczący wzrostu roślin w warunkach mikrograwitacji czy badania Twin's Study mające pomóc w poznaniu wpływu mikrograwitacji na ludzkie ciało i w odpowiednim przeprowadzeniu przyszłego lotu załogowego na Marsa. W ramach projektu Twin's Study na pokładzie stacji przez prawie rok przebywał amerykański astronauta Scott Kelly, a na powierzchni Ziemi jego brat bliźniak.

Na stacji kosmicznej przebywały do tej pory 222 osoby, wliczając w to obecnie pracującą w kosmosie załogę.

Co ciekawe, stacja ISS potrafi być trzecim co do jasności obiektem na niebie. Gdy przelatuje nad danym obszarem o odpowiedniej porze i odpowiedniej konfiguracji geometrycznej obserwator-stacja-Słońce, można ją czasami dostrzec przez kilka minut jako obiekt jaśniejszy niż gwiazdy i planety. Przygotowaliśmy zestawienie widocznych przelotów nad Polską do końca maja 2016 r.

Polecamy lekturę "Uranii" nr 1/2016, w której jest obszerny artykuł na temat projektu ARISS umożliwiającego przeprowadzanie rozmów radiowych z astronautami na stacji ISS przelatującej nad danym obszarem.Więcej informacji:

Źródło: NASA

Na zdjęciu:
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) na orbicie okołoziemskiej. Źródło: STS-132 Crew, Expedition 23 Crew, NASA.


Reklama