Przejdź do treści

11 milionów nazwisk na pokładzie łazika marsjańskiego Perseverance

Plakietka „Send Your Name to Mars" z chipami zawierającymi 11 milionów nazwisk

NASA zamontowała na łaziku Perseverance chipy, zawierające prawie 11 milionów nazwisk, nadesłanych z całego świata w ramach akcji „Send Your Name to Mars". Imiona już za kilka miesięcy polecą na Marsa.

Amerykańska agencja organizuje wiele aktywności popularyzujących badania i eksplorację kosmosu oraz różne prowadzone przez siebie misje kosmiczne. Jedną z nich jest możliwość wysłania swojego imienia w kosmos.

Najnowszą tego typu szansą była akcja „Send Your Name to Mars", z której skorzystało 10 932 295 osób. Tyle zgłoszeń nadeszło z całego świata. Z Polski do NASA przyszły 67072 zgłoszenia. Największym zainteresowaniem akcja cieszyła się w Turcji – aż 2,5 mln zgłoszeń, Indiach – 1,8 mln zgłoszeń i w samych Stanach Zjednoczonych –1,8 mln zgłoszeń.

Karta pokładowa na misję kosmiczną

Chętni mogli zgłaszać swoje imiona w okresie od 21 maja od 30 września 2019 r. poprzez dedykowaną stronę internetową. Uczestnicy otrzymali cyfrowe certyfikaty w formie przypominającej karty pokładowe na podróż samolotem. Poniżej prezentujemy taką kartę pokładową wystawioną dla redakcji „Uranii".

Karta pokładowa Uranii na misję Mars 2020 z łazikiem Perseverance

Karta pokładowa redakcji „Uranii” na misję Mars 2020 z łazikiem Perseverance. Źródło: NASA / „Urania”.

Podobne akcje prowadzono też w przypadku kilku wcześniejszych misji marsjańskich, a osoby biorące w nich udział częściej – mogą założyć konto i zbierać „mile" – sumę odległości przebytych przez sondy kosmiczne niosące ich imiona.

W przypadku łazika Perseverance, oprócz 11 milionów imion, na chipy naniesiono eseje 155 finalistów konkursu „Name the Rover”, w ramach którego dla łazika wyłoniono nazwę Perseverance, oznaczającą „wytrwałość".

Łazik Perseverance ma zostać wystrzelony w lipcu 2020 r. w ramach misji Mars 2020. Lądowanie na Czerwonej Planecie zaplanowano na 18 lutego 2021 r. w kraterze Jezero. Celem misji są poszukiwania oznak potencjalnego dawnego życia mikrobiologicznego, badania klimatu i geologii planety, jak również zebranie próbek, które potem mają zostać dostarczone na Ziemię.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: NASA

 

Na zdjęciu:

Zainstalowana na łaziku Perseverance plakietka akcji „Send Your Name to Mars”. W lewym górnym rogu widać trzy chipy z zapisanymi blisko 11 milionami nazwisk. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Reklama