Przejdź do treści

12 maja: wykład "Instrumentarium Jana Heweliusza" w Toruniu

"Instrumentarium Jana Heweliusza". Prelekcję wygłosi prof. Andrzej Strobel. Początek o godz. 18.00. Wstęp bezpłatny.

Zapraszamy was 12 maja na godzinę 18.00 do Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu na wykład otwarty „Instrumentarium Jana Heweliusza”. Prelekcję wygłosi prof. Andrzej Strobel. Wstęp bezpłatny.

Jan Heweliusz stworzył w Gdańsku jedno z najlepiej wyposażonych obserwatoriów astronomicznych w ówczesnej Europie. Sam budował, konstruował i ozdabiał instrumenty astronomiczne służące do badania natury fizycznej oraz położenia i ruchu ciał niebieskich. Niezwykła pomysłowość i wynalazczość Heweliusza przyciągały uwagę nawet ówczesnych europejskich władców. Niektórzy z nich osobiście uczestniczyli w obserwacjach w jego dostrzegalni.

Profesor Andrzej Strobel ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od roku 1965 aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (Zakład Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej). Zajmuje się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką. Współpracuje z prof. Jackiem Krełowskim. Jest cenionym popularyzatorem astronomii – w Książnicy Kopernikańskiej opowiadał już o Heweliuszu (wykład „Jan Heweliusz – początki uświadamiania fizyczności Wszechświata”) przy rekordowo wypełnionej sali. Pokazywał wówczas starodruk „Machinae Coelestis” z autografem astronoma (z kolekcji toruńskiej biblioteki gimnazjalnej,  obecnie w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej). Jest także twórcą zegara słonecznego, który znajduje się na Placu Rapackiego (duża kula). Z pasją prowadzi badania nad historią astronomii. Między innymi doprowadził do wydania ostatniej, dziesiątej księgi „Perspektyw” Witelona (o którym także opowiadał w Książnicy). Pochodzi z muzykującej rodziny (jego brat grał kiedyś w słynnym Duecie Gitar Klasycznych Alber-Strobel) i sam pięknie gra na gitarze.

Miejsce:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Książnica Kopernikańska w Toruniu
ul. Słowackiego 8, 87-100 Toruń

 

Plakat wykładu otwartego

 

Organizatorzy wykładu: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Patroni wykładu to Hevelianum, czasopismo „Urania – Postępy Astronomii” i Parafia Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu.

Książnica Kopernikańska posiada jedną z najcenniejszych regionalnych kolekcji zabytkowych w Polsce i kontynuuje liczące kilkaset lat tradycje biblioteczne miasta. Przechowywane w niej kolekcje pochodzą z licznie zakładanych na przestrzeni dziejów miasta bibliotek i są materialnym świadectwem kultury i świetności Torunia od jego założenia w 1233 roku po czasy nowożytne. Dzieje bibliotek toruńskich sięgają pierwszej połowy XIII wieku.

 

Czytaj więcej:

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Reklama