Przejdź do treści

13 listopada - zaćmienie Słońca

Połączone zdjęcia przedstawiające 2 i 3 kontakt, perły Baily’ego i wewnętrzną koronę podczas zaćmienia Słońca z 22 lipca 2009 widzianego w pobliżu miasta Chongqing w Chinach. (Fot. J.C. Casado / starryearth.com). Źródło: Hands-On Universe.

We wtorek 13 listopada wieczorem nastąpi całkowite zaćmienie Słońca.

Niestety, nie będzie widoczne w Polsce, ale zespół GLORIA, który na codzień zajmuje się budową i wykorzystaniem teleskopów-robotów, zorganizował wyprawę do Australii i jeśli tylko pogoda pozwoli i technika nie zawiedzie, będzie transmitować zaćmienie w internecie, na tej stronie.

Hands-On Universe przygotował pakiet infromacji o zaćmieniu, który powinien pomoc w rozmowie z uczniami na temat zaćmienia oraz ćwiczenie, polegające na pomiarze on-line, w czasie trwania zaćmień, parametrów otoczenia - ciśnienia, temperatury, wilgotnosci itp. po to, żeby sprawdzic, jak przyroda reaguje na całkowite zaćmienie Słońca.

Dla tych, którzy wolą po prostu ogladać, dane zostaną zarejestrowane w bazie danych do późniejszego wykorzystania.

Wiecej informacji znajdą Państwo na stronie:

http://www.pl.euhou.net/index.php/wiadomoci-mainmenu-49/308-calkowite-z…

 

Źródło: Hand-On Universe

Na ilustracji: Połączone zdjęcia przedstawiające 2 i 3 kontakt, perły Baily’ego i wewnętrzną koronę podczas zaćmienia Słońca z 22 lipca 2009 widzianego w pobliżu miasta Chongqing w Chinach. (Fot. J.C. Casado / starryearth.com). Źródło: Hands-On Universe.

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama