Przejdź do treści

15 czerwca Astro Festiwal w województwie kujawsko-pomorskim

Astro Festiwal w Złejwsi Wielkiej 2013
15 czerwca 2013 r. w miejscowości Zławieś Wielka odbędzie się Astro Festiwal. Impreza będzie towarzyszyć otwarciu kolejnej astrobazy w województwie kujawsko-pomorskim. Gościem honorowym ma być gen Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny polski kosmonauta.

Województwo kujawsko-pomorskie jest dość astronomicznym regionem, w końcu na jego terenie znajduje się rodzinne miasto Mikołaja Kopernika - Toruń. Nic więc dziwnego, że często są tutaj organizowane różnego rodzaju imprezy związane z astronomią i kosmosem. Tym razem chętni z całej Polski mogą wziąć udział w Astro Festiwalu w miejscowości Zławieś Wielka, który odbędzie się 15 czerwca 2013 r.

Na początek imprezy dokonane zostanie oficjalne otwarcie kolejnej astrobazy - szkolnego obserwatorium astronomicznego. Astrobazę w Złejwsi Wielkiej otworzą Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Jan Surdyka - Wójt Gminy Zławieś Wielka oraz gen. Mirosław Hermaszewski.

Gen. Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta, będzie honorowym gościem festiwalu. Pod koniec dnia uczestnicy będą mieli okazję przy ognisku wysłuchać opowieści o jego doświadczeniach. Jednak zanim to nastąpi, organizatorzy przewidzieli sporą liczbę atrakcji dla uczestników młodych wiekiem, jak i tych starszych.

Astro Festiwal 2013 jest miejscem, w którym w piknikowej atmosferze można wysłuchać interesujących prelekcji dotyczących astronomii i Wszechświata. Nie brak też możliwości obserwacji Kosmosu za pomocą instrumentów, zarówno w dzień, jak i w nocy.

W "Miasteczku Kopernika" będą dostępne prezentacje poszczególnych astrobaz oraz sklepy ze sprzętem astronomicznym. "Patrz w niebo jak Kopernik" to z kolei okazja do zapoznania się ze sprzętem astronomicznym z czasów Kopernika, a nawet wypróbowania go w praktyce. Będą też zawody sportowe: "Astro-sztafeta", czyli bieg połączony z montażem teleskopu, a nawet "Podróż do gwiazd" na symulatorze lotu.

Zaplanowano również "Kopernikańskie igrzyska", czyli gry i zabawy dla dzieci i rodzin. Specjalne atrakcje przewidziano dla młodszych uczestników oraz fanów "Gwiezdnych wojen" - będzie "Akademia Jedi" oraz możliwość sfotografowania się z postaciami z filmów

Organizatorami Astro Festiwalu są Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Festiwal jest częścią projektu "Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym", dofinansowanego z funduszy europejskich.

Więcej informacji na stronie Astro Festiwalu: http://www.astro-festiwal.plReklama