Przejdź do treści

20. grupa satelitów Starlink wysłana na orbitę

img

Z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z 20. paczką satelitów telekomunikacyjnych Starlink. W misji Starlink L19 na niską orbitę okołoziemską trafiło 60 nowych satelitów.

Rakieta wystartowała 16 lutego o 4:59 rano czasu polskiego ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i po około godzinie od startu satelity zostały wypuszczone na wstępnej orbicie.

W misji wykorzystano dolny człon o oznaczeniu B1059, który latał już poprzednio w 5 misjach: CRS-19, CRS-20, Starlink L8, SAOCOM 1B i NROL-108. Po zakończeniu pracy stopień powrócił na Ziemię jednak nie wylądował na barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Podczas powrotu przy uruchomionym napędzie pojawił się niewyjaśniony jeszcze problem.


O satelitach Starlink

Starlink to – budowana przez firmę SpaceX – sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma zapewnić dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemny dostęp do takich usług jest zawodny lub niedostępny.

Satelity w większości działają na orbicie o wysokości około 550 km i inklinacji 53 stopni. Na tej powłoce aktywnych jest już ponad 1000 satelitów, a docelowo ma się na niej znaleźć 1584 statków.

W styczniu 2021 r. SpaceX wysłało też pierwszych 10 satelitów Starlink na orbitę polarną. Ma tam się znaleźć ponad 300 satelitów, aby zwiększyć dostępność usługi na obszarach o wyższych szerokościach geograficznych. W tych satelitach zamontowano testowe lasery do komunikacji międzysatelitarnej. Dzięki bezpośrednim połączeniom między satelitami można zminimalizować potrzebę komunikacji ze stacjami naziemnymi – coś co jest szczególnie przydatne, kiedy nie można takich baz umieścić w okolicach biegunów. Dodatkowo zmniejsza to opóźnienie komunikacji – potrzeba mniej skoków między stacjami naziemnymi i satelitami.


Więcej o sieci StarlinkKażdy z wysłanych satelitów Starlink pierwszej generacji waży około 260 kg i jest wyposażony w anteny obsługujące pasma radiowe Ka i Ku. Każdy statek ma zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie satelity rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.


Ruszyła przedsprzedaż usługi Starlink

Od października 2020 r. trwają testy beta usługi dla wybranych użytkowników. Z sieci Starlink zaczęły już korzystać mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii.

Firma SpaceX otworzyła w lutym 2021 r. przedsprzedaż na swoją usługę dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Teraz każdy mieszkaniec USA może zarejestrować się w serwisie, zapłacić 99 dolarów przedpłaty i czekać na sprzęt instalacyjny.

Dziennikarze sprawdzili dostępność oferty przedsprzedaży w różnych regionach kraju i okazuje się, że na obszarze prawie całych Stanów można oczekiwać otwarcia usługi w drugiej połowie 2021 r., a w niektórych miejscach w 2022 r.

Klienci kupujący usługę w przedsprzedaży mogą czekać 6 miesięcy lub nawet dłużej na przydzielenie abonamentu. Na każdy region przeznaczona jest ograniczona liczba miejsc, o ewentualnej sprzedaży usługi decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Opłata w przedsprzedaży podlega zwrotowi. Dla tych klientów, którzy zostaną przyjęci do programu czeka koszt 499 dolarów za zestaw anteny z modemem, 50 dolarów za wysyłkę i miesięczny abonament w wysokości 99 dolarów miesięcznie.

Ceny są takie same jak w przypadku usługi beta, która nadal jest oferowana i zdaje się być ostatnio poszerzona o kolejnych chętnych.

Użytkownicy korzystający z Internetu przez sieć Starlink mogą spodziewać się przepustowości 50-150 Mb/s, opóźnień 20-40 ms i sporadycznych, krótkich przerw w dostępie.

Z dokumentów sporządzonych w lutym 2021 r. dla Federalnej Komisji Łączności wynika, że w tej chwili z testów beta usługi Starlink korzysta ponad 10 000 użytkowników. Firma SpaceX zapowiedziała, że jak tylko ustabilizuje przepływy pieniężne w systemie Starlink, wyjdzie z pierwszą ofertą publiczną sprzedaży papierów wartościowych na finansowanie dalszej rozbudowy sieci.


Podsumowanie

Był to 12. udany lot rakiety orbitalnej w 2021 r. na świecie i 4 tegoroczny lot rakiety Falcon 9. Firma SpaceX planowała już w środę 17 lutego kolejny start z sąsiedniej platformy SLC-39. Falcon 9 miał wynieść w tej misji także kolejną paczkę satelitów Starlink. Harmonogram ulegnie jednak zmianie z powodu nieudanego odzysku dolnego stopnia rakiety w omawianej tutaj misji.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: SpaceX/NSF

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink L19. Źródło: SpaceX.

 

 

Reklama