Przejdź do treści

Zbliża się zakrycie gwiazdy Porimma przez Księżyc

Już 3 czerwca w godzinach wieczornych dojdzie do zakrycia gwiazdy Porimma, znajdującej się w konstelacji Panny. Wszystkich miłośników nocnych wrażeń zachęcamy do przeprowadzenia własnych obserwacji.

W najbliższą sobotę (03.06) dojdzie do kolejnego bardzo ciekawego zjawiska astronomicznego, tym razem nasz Srebrny Glob zakryje jasną gwiazdę z konstelacji Panny - gamma Virginis (γ Vir - Porimma) o jasności 2,38 mag.

Tego wieczoru Księżyc znajdujący się w fazie 72,5%, będzie świecił wysoko nad południowym horyzontem. Do samego momentu zakrycia gwiazdy (γ Vir) w Polsce dojdzie około godziny 21:18, a do jej odkrycia w okolicach godziny 22:30.

Zaraz po zachodzie Słońca, oprócz jasnego Księżyca, powinniśmy być również w stanie bez większego problemu dostrzec Jowisza, który również będzie świecił bardzo jasno (-2,2 mag), kilka stopni na południe od Srebrnego Globu.

Zachęcamy również, by oprócz samej obserwacji zakrycia pokusić się również do zlokalizowania wszystkich czterech największych księżyców Jowisza. Co ciekawe, właśnie tego sobotniego wieczoru ułożą się one w taki sposób, że będą przypominać obserwatorom "pochylony łuk".

Obserwacje zalecamy rozpocząć już kilka minut po zachodzie Słońca, kiedy to będziemy od razu bez wahania mogli powiedzieć, gdzie znajduje się nasz naturalny satelita. Za pomocą na przykład lornetki, będziemy również w stanie zaobserwować powolne zbliżanie się jasnej gwiazdy do Księżyca.

Warto również wiedzieć, że cały czas na niebie widoczna jest kometa C/2015 V2 (Johnson), którą odkryto 3 listopada 2015 roku. Obecnie obiekt ten przemierza konstelację Wolarza, jednocześnie powoli zbliżając się do peryhelium, które osiągnie 12 czerwca 2017 roku.

Wszystkim obserwatorom zbliżającego się zakrycia życzymy pogodnych i udanych obserwacji!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:
Na ilustracji:
Księżyc, Jowisz oraz jasna gwiazda Porimma w momencie zakrycia. Źródło: stellarium.org

Reklama