Przejdź do treści

3000 komet odkrytych przez SOHO

Obserwatorium SOHO
13 września 2015 roku Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) - obserwatorium powstałe w ramach wspólnego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA - odkryło swoją 3000. kometę potwierdzając tym samym swoją niezachwianą pozycję najlepszego odkrywcy komet. Przed startem obserwatorium w 1995 roku, z przestrzeni kosmicznej odkryto zaledwie kilkanaście komet, a z obserwatoriów naziemnych około 900.

Trzytysięczna kometa została po raz pierwszy zaobserwowana w pakiecie danych przez obserwatora Worachate Boonploda z Tajlandii.

"Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem być częścią tak symbolicznego odkrycia w ramach projektu SOHO," powiedział Boonplod. "Chciałbym podziękować SOHO, ESA oraz NASA za umożliwienie mi pracy nad tymi danymi."

Misją SOHO jest obserwacja Słońca oraz przestrzeni międzyplanetarnej spoza atmosfery ziemskiej, która blokuje dużo promieniowania słonecznego. Z takiej lokalizacji SOHO obserwuje samą tarczę Słońca, jak i jego bezpośrednie otoczenie, dzięki czemu może monitorować natężenie wiatru słonecznego oraz olbrzymie eksplozje zwane koronalnymi wyrzutami masy (CME). W ciągu dwudziestu lat na orbicie SOHO otworzyło nową erę obserwacji Słońca znacznie poszerzając naszą wiedzę o nim.

Talent do odkrywania przez teleskop komet był całkowicie nieoczekiwany i okazał się wyjątkowo przydatnym dodatkiem. Dzięki obserwacjom bezpośredniego otoczenia Dziennej Gwiazdy SOHO może z łatwością obserwować szczególny rodzaj komet zwanych kometami muskającymi Słońce.

"SOHO obserwuje obszar sięgający około 20 mln km od powierzchni Słońca,"  mówi Joe Gurman, główny naukowiec misji SOHO z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt, w stanie Maryland. "Dlatego też oczekiwaliśmy, że od czasu do czasu dostrzeże kometę w pobliżu Słońca. Jednak nikt nie przypuszczał, że będzie ich średnio 200 rocznie."

Sukcesy sondy w poszukiwaniu komet byłby niemożliwy gdyby nie ludzie, którzy przeszukują dokładnie dane przesyłane przez obserwatorium - może to robić każdy, bowiem dane są publicznie dostępne online niemal w czasie rzeczywistym. Kadra amatorów astronomii w ramach wolontariatu poświęca swój czas na przeszukiwanie danych w ramach finansowanego przez NASA projektu Sungrazer. To właśnie dlatego 95% komet odkrytych przez SOHO swoje odkrycie zawdzięcza amatorom.

Istotny udział w zwiększaniu liczby komet SOHO mają także polscy miłośnicy astronomii, na których koncie jest już ponad 300 komet odkrytych w ramach projektu SOHO Sungrazer.

Więcej informacji:


Źródło: NASA Goddard Space Flight Center

Reklama