Przejdź do treści

3000 wysłanych satelitów Starlink. Udana misja Starlink 4-26

falcon 9

3 sierpnia 2022 r. z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie firma SpaceX przeprowadziła 35. start swojej rakiety Falcon 9. Tak jak w większości jej lotów, i tym razem wyniesiono kolejny zestaw satelitów telekomunikacyjnych Starlink.

Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-39A o 4.14 rano czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i po 15 minutach i 24 sekundach od startu grupa 52 satelitów Starlink została wypuszczona na wstępnej orbicie.  Po weryfikacji już o własnym napędzie każdy z nich przejdzie na docelową orbitę.

W misji nazywanej przez SpaceX Starlink 4-26 wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1073. To najświeższy używany człon, który do tej pory napędzał dwie misje kosmiczne: Starlink 4-15 oraz SES-22. I tym razem po wykonanej pracy człon odłączył się od reszty rakiety i wrócił na Ziemię, lądując o własnym napędzie na autonomicznej barce ASOG na Oceanie Atlantyckim.


O sieci Starlink

Firma SpaceX buduje na niskiej orbicie okołoziemskiej sieć satelitów telekomunikacyjnych Starlink, zapewniających dostęp do szerokopasmowego Internetu o niskich opóźnieniach. Głównymi klientami są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 r. firma zakończyła budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink. W ubiegłym roku rozpoczęła się intensywna faza zapełniania kolejnej powłoki oznaczonej cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). Są to orbity o wysokości 540 kilometrów i inklinacji 53,2 stopni – bardzo podobne do pierwszej ukończonej powłoki nr 1. Niedawno rozpoczęły się też misje na orbity polarne i powłokę o numerze 3.

Po tym starcie firma SpaceX przekroczyła już liczbę 3000 satelitów Starlink wysłanych w przestrzeń kosmiczną. Z nich ponad 2200 pełni już aktywną funkcję w systemie.

 


Więcej o sieci Starlink


 

Obecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę prawie 300 kilogramów. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Sieć Starlink stale poszerza grono odbiorców. W pierwszej fazie budowy sieci firma SpaceX skupiała się na detalicznej sprzedaży usługi dla firm i użytkowników indywidualnych. W maju 2022 r. ogłoszono, że Starlink ma już 400 000 aktywnych abonentów na całym świecie.

Sieć weszła też na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym – kolejne linie testują ten sposób łączności w swoich samolotach. W czerwcu amerykański regulator telekomunikacyjny FCC udzielił SpaceX zezwolenia na sprzedaż mobilnych terminali sieci Starlink do wykorzystywania nie tylko w samolotach ale też, np. w pojazdach czy na statkach.


Podsumowanie

Była to już 35. misja orbitalna firmy SpaceX w 2022 r. co bije rekord ustanowiony w 2021 r., kiedy udało się wysłać 31 misji. Sierpień jest dla firmy równie intensywny jak poprzednie miesiące. Już za kilka dni z kosmodromu Vandenberg poleci kolejna misja Starlink na powłokę polarną. Już trwają też przygotowania do kolejnej misji Starlink na Florydzie.

Na świecie liczba startów rakietowych zbliża się już do setki i wiele wskazuje na to, że rok 2022 przejdzie do historii jako najintensywniejszy pod względem liczby udanych misji orbitalnych. Omawiana misja Starlink 4-26 była 97. udanym lotem w tym roku.

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SN/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca w jednej z poprzednich misji Starlink - Starlink 3-2. Źródło: SpaceX.

Reklama