Przejdź do treści

4 starty chińskich rakiet w końcówce listopada

img

Od 20 listopada Chiny przeprowadziły 4 udane starty rakiet orbitalnych, w których na orbitę trafiły 4 różne ładunki. Jakie rakiety zostały wystrzelone przez Państwo Środka w ostatnim czasie i jakie satelity wyniosły?

20 listopada 2021 r. z kosmodromu Taiyuan przeprowadzono udany lot rakiety Długi Marsz 4B. Na orbitę trafił po tym starcie satelita Gaofen 11 (03). Gaofen to seria satelitów obserwacyjnych, wysyłanych w ramach państwowego programu zobrazowań satelitarnych Ziemi na potrzeby cywilne. Seria Gaofen 11 to prawdopodobnie satelity wysokiej rozdzielczości, które mogą też służyć celom wojskowym.

Dwa dni później, 22 listopada na kosmodromie Jiuquan odbył się start rakiety Długi Marsz 4C. W tym przypadku również wyniesiono satelitę programu Gaofen, a dokładnie statek Gaofen 3 (02). O serii Gaofen 3 wiemy z oficjalnych przekazów więcej. Są to satelity dysponujące radarem syntentycznej apertury SAR, które wykonują obserwacje radarowe Ziemi bez względu na zachmurzenie czy porę dnia w rozdzielczości do 1 m/px. Pierwszy satelita tej grupy został wysłany w 2016 r.

24 listopada, również z Jiuquan, wystartowała rakieta Kuaizhou 1A z satelitą tajnego przeznaczenia Shiyan 11. Co ciekawe, w tym przypadku operatorem rakiety nie jest podmiot publiczny, a prywatna spółka ExPace, działająca pod sztandarem państwowego koncernu CASIC. Rakieta Kuaizhou 1 zadebiutowała w 2013 r., natomiast jej komercyjna wersja 1A w 2017 r.

Wreszcie ostatni listopadowy chiński start miał miejsce 26 listopada. Z kosmodromu Xichang wystrzelono rakietę Długi Marsz 3B z wojskowym satelitą telekomunikacyjnym Zhongxing-1D (ChinaSat 1D). Zhongxing-1D zapewni taktyczną komunikację dla chińskiego wojska za pośrednictwem pasm radiowych C i UHF.


Podsumowanie

Na świecie przeprowadzono do tej pory już 115 udanych startów rakiet orbitalnych. Chiny w ostatnich tygodniach roku, jak zresztą co roku, zwiększają intensywność misji i już obecnie są zdecydowanym liderem pod względem startów (48) i wyprzedzają Stany Zjednoczone (44) i jeszcze bardziej Rosję (19).

 

Na podstawie: Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Start rakiety Długi Marsz 3B z satelitą Zhongxing 1D. Źródło: Bai Xiaofei/Xinhua.

Reklama