Przejdź do treści

42. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbędzie się we wrześniu Warszawie

Obserwatorium Astronomiczne UW - budynek

Otwarto zapisy na 42. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, który odbędzie się w dniach 8-12 września 2025 roku w Warszawie. Współorganizatorem jest Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, obchodzące swoje 200-lecie.

Najbliższy Zjazd PTA odbędzie się w Warszawie, a naszym gospodarzem będzie Obserwatorium Astronomiczne UW. Instytucja ta będzie obchodzić 200-lecie swojego istnienia. W trakcie Zjazdu będzie pokazana zarówno historia jednej z najstarszych polskich placówek naukowych, jak i osiągnięcia lat ostatnich, w tym najbardziej prestiżowego projektu OGLE, mówi prof. Marek J. Sarna, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Zjazdy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (Zjazdy PTA) stanowią największe polskie konferencje naukowe obejmujące tematyką astronomię i badania kosmosu, organizowane regularnie. Zwykle bierze w nich udział około 150 osób, chociaż w 2023 roku było ponad 200 uczestników. Zjazdy PTA organizowane są co dwa lata.

Zjazd w roku 2025 będzie miał numer 42. W jego programie przewidziano dziewięć sesji, które obejmą zagadnienia: Słońce i heliosfera, Układy planetarne i małe ciała, Obiekty zwarte i astronomia wieloaspektowa, Astrofizyka wysokich energii, Gwiazdy, układy gwiazd oraz materia międzygwiazdowa, Kosmologia i wielkoskalowa struktura Wszechświata, Galaktyki i astronomia pozagalaktyczna, Programy instrumentalne, Popularyzacja nauki i edukacja.

Konferencja jest okazją do przeglądu aktualnych polskich badań kosmosu, a także do nawiązywania współpracy pomiędzy naukowcami i integracji środowiska polskich astronomów. Dodatkowo w programie znajdą się też wykłady związane z historią Obserwatorium Astronomicznego UW. Cała konferencja będzie miała formę konferencji tradycyjnej (na żywo), natomiast ceremonia otwarcia będzie dodatkowo transmitowana online.

Tradycyjnie podczas ceremonii otwarcia wręczone zostaną prestiżowe nagrody przyznawane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Będą to Medal Bohdana Paczyńskiego, najwyższe wyróżnienie PTA za wybitny dorobek naukowy, Nagroda i Medal im. Włodzimierza Zonna za popularyzację wiedzy o Wszechświecie (jest to jedna z najstarszych polskich nagród w zakresie popularyzacji nauki) oraz Nagroda Młodych PTA przeznaczona dla naukowców do 35 roku posiadających wybitny indywidualny dorobek naukowy.

Tegoroczny, 42. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego zbiega się z obchodami 200-lecia Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od swego powstania Obserwatorium nieprzerwanie stanowi ważny punkt na naukowej mapie Polski, a jego historia jest nierozerwalnie związana z losami Uniwersytetu Warszawskiego, samej Warszawy oraz całego kraju, wskazuje prof. Tomasz Bulik, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UW.

Jak dodaje, obserwatorium było świadkiem i uczestnikiem wielu przełomowych wydarzeń – zarówno w dziedzinie astronomii, jak i w historii Polski – od czasów Królestwa Polskiego, poprzez okres zaborów, dwie wojny światowe, aż po współczesną erę dynamicznego rozwoju nauki i technologii. Na przestrzeni tych lat instytucja nie tylko kształciła kolejne pokolenia astronomów, lecz także aktywnie uczestniczyła w badaniach kosmosu, dostarczając wielu znaczących wyników naukowych w zmieniających się realiach politycznych, społecznych i technologicznych.

W ramach Zjazdu zaplanowana została specjalna sesja poświęcona historii Obserwatorium. Uczestników Zjazdu zapraszamy również do odwiedzenia samego Obserwatorium oraz naszej stacji obserwacyjnej w Ostrowiku – zachęca prof. Bulik.

Organizatorami konferencji są Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Doskonała Nauka II.

Więcej informacji:

 

Jest to treść komunikatu prasowego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

 

Na zdjęciu:

Budynek Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Źródło: OA UW.

 

 

Reklama