Przejdź do treści

5. Astro Festiwal w sobotę w Bydgoszczy

5. Astro Festiwal w Bydgoszczy
W sobotę 11 czerwca w Bydgoszczy odbędzie się duża impreza astronomiczna. Pasjonaci kosmosu, a także liczne grono mieszkańców miasta i okolicy, w tym rodziny z dziećmi, będą mogli wziąć udział w 5. Astro Festiwalu. Początek o godz. 17.00.

Wśród organizatorów jest m.in. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii - Oddział w Toruniu. Będą też pokazy naukowego serialu telewizyjnego "Astronarium", któego partnerem jest portal i czasopismo "Urania - Postępy Astronomii". Oprócz obejrzenia filmów będzie można spotkać się też z twórcami "Astronarium".

Oczywiście to nie jedyne atrakcje, będzie wiele pokazów, eksperymentów, konkursów, gier, zabaw, prelekcji oraz obserwacje nieba różnorodnym sprzętem astronomicznym.

Poniżej zamieszczamy pełną treść komunikatu otrzymanego od organizatorów:

Tegoroczny kujawsko-pomorski ASTRO FESTIWAL przebiegnie pod hasłem "Dotknij planet"! Jest to nawiązanie do idei imprezy pt. "Dotknij Księżyc", która w kwietniu ubiegłego roku przyciągnęła na bydgoską Wyspę Młyńską rzesze osób zainteresowanych kosmosem i zjawiskami na niebie. Organizatorzy chcą powtórzyć ten sukces, a jeśli pogoda będzie sprzyjała, to wieczorem 11 czerwca naszym oczom ukażą się aż trzy jasne planety: Jowisz, Mars i Saturn! Będzie także sposobność do podziwiania Księżyca w pierwszej kwadrze. Z pomocą w obserwacjach przyjdą ekipy kujawsko-pomorskich ASTROBAZ z licznymi teleskopami, wspierane przez toruński oddział PTMA. Na Wyspie Młyńskiej stanie też m.in. największy mobilny teleskop w Polsce służący do bezpośrednich obserwacji Słońca, pojawią się również teleskopy własnoręcznie skonstruowane przez miłośników astronomii.

W programie ASTRO FESTIWALU znajdzie się wiele atrakcji serwowanych przez kadrę naukową bydgoskiego UTP - pokazy, doświadczenia i eksperymenty. Nie zabraknie gier i zabaw: przygotowano m.in. rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla uczniów, kosmiczne potyczki familijne pt. "Bezpiecznie ku Drodze Mlecznej" oraz zabawę dla dzieci z Tomaszem Cebo pt. "Kosmiczne studio nagrań".

Piknik na Wyspie Młyńskiej ubarwią postacie z "Gwiezdnych Wojen" dzięki kujawsko-pomorskiej Akademii Jedi. Uczestnicy imprezy będą mieli okazję do stworzenia wielkiego murala z Galerią Rusz. Ze sceny popłyną nieziemskie dźwięki za sprawą formacji Voices of the Cosmos. Zagrają też twórcy elektro-popu (Half Light) i muzyki ambient (Mr. S). Na telebimie pokazana zostanie multimedialna podróż przez Układ Słoneczny z opowieścią Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego z "Radia Planet i Komet”. Osobom szczególnie zainteresowanym tajemnicami Wszechświata dedykowana jest seria astronomicznych prelekcji w sąsiadującym z Wyspą Młyńską budynku Galerii Sztuki Nowoczesnej (17:00-20:00).

Zwieńczeniem imprezy będzie koncert zespołu KOMBI ilustrowany pokazem najpotężniejszych w Polsce laserów scenicznych (początek o 22:00).

5. ASTRO FESTIWAL odbywa się w ramach ŚWIĘTA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO. Organizatorami tegorocznego ASTRO FESTIWALU są Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Partnerami wydarzenia są: Miasto Bydgoszcz, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Softeam, Remedia, Remondis, Bank Spółdzielczy w Koronowie, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego

11 CZERWCA, BYDGOSZCZ, WYSPA MŁYŃSKA, START O 17:00!Więcej informacji:

Na ilustracji:
Plakat 5. Astro Festiwalu w Bydgoszczy.


Reklama