Przejdź do treści

5. turystyczny lot kosmiczny systemu New Shepard

załoga w locie

4 czerwca 2022 r. z prywatnego kosmodromu firmy Blue Origin w West Texas wystartowała turystyczna misja suborbitalna NS-21. W kapsule na szczycie rakiety New Shepard znalazło się 6 turystów.

Jednostopniowa rakieta umieściła kapsułę w swobodnym locie suborbitalnym. Statek z turystami przekroczył umowną granicę kosmosu, wynoszącą 100 km, a kosmiczni turyści mogli przez kilka minut doświadczyć stanu nieważkości i podziwiać przez okna widok Ziemi z góry.

W misji wykorzystano egzemplarz rakiety o oznaczeniu NS4. Był to jego siódmy lot. Rakieta ponownie po wykonanym locie wróciła na Ziemię i wylądowała o własnym silniku odrzutowym na płycie w pobliżu miejsca startu. Astronauci po osiągnięciu maksymalnego pułapu zaczęli również wracać na Ziemię i opadli bezpiecznie na spadochronach po około 10 minutach od startu.

Firma Blue Origin zaczęła świadczyć usługi turystyki kosmicznej w 2021 r. W zeszłym roku przeprowadzono trzy loty suborbitalne systemu New Shepard, podczas których granicę kosmosu przekroczyło łącznie 14 osób. Misja NS-21 jest drugim takim lotem w 2022 r. Zgodnie z zapowiedziami firmy w tym roku powinniśmy spodziewać się jeszcze 5 takich startów.

ns-21 załoga
Załoga misji NS-21. Od lewej: Victor Vescovo, Victor Correa Hespanha, Katya Echazarreta, Jaison Robinson, Hamish Harding i Evan Dick. Źródło: Blue Origin.


W misji NS-21 wzięli udział:

Evan Dick – płacący klient misji z USA. Był to dla niego już drugi lot kosmiczny. Po raz pierwszy poleciał po trajektorii suborbitalnej w misji NS-19. Członek zarządu firmy Dick Holdings zajmującej się pomocą w zarządzaniu dużymi przedsiębiorstwami.

Katya Echazarreta – pierwsza Meksykanka, która poleciała w kosmos. Inżynier elektrotechniki, a obecnie pracowniczka Jet Propulsion Laboratory, gdzie pracuje przy misjach kosmicznych m.in. łazika marsjańskiego Perseverance. Jej lot ufundowała fundacja Space Humanity.

Hamish Harding – płacący klient misji. Brytyjczyk, prezes lotniczej firmy Action Aviation. Z zamiłowania również pilot i podróżnik. Ukończył Uniwersytet w Cambridge na kierunku nauk przyrodniczych i inżynierii chemicznej.

Victor Correa Hespanha – 28-letni Brazylijczyk (2. z tego kraju który odbył podróż kosmiczną). Jest nazywany kryptonautą, bo jego lot sponsorowała organizacja Crypto Space Agency w ramach zwycięstwa w konkursie inwestowania w tokeny NFT.

Jaison Robinson – płacący klient misji z USA. Dawny reprezentant USA w piłce wodnej, inwestor i osobowość telewizyjna. Jest założycielem firmy inwestującej w nieruchomości JJM Investments. Z wykształcenia prawnik.

Victor Vescovo – płacący klient misji z USA. Weteran Marynarki Wojennej jako oficer wywiadu. Ukończył rozmaite prestiżowe uczelnie: MIT, Stanford i Harvard Business School. Jest również prywatnym inwestorem kapitałowym. Specjalizuje się też w podwodnej eksploracji. Oprócz licencji lotniczych ma też uprawnienia testowego pilota łodzi podwodnych.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Blue Origin/Space News

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Załoga misji NS-21 w kapsule RSS First Step podczas lotu suborbitalnego. Źródło: Blue Origin

Reklama