Przejdź do treści

53 nowe satelity Starlink na orbicie. Udany lot Starlink 4-27

falcon 9

19 sierpnia 2022 r. z kosmodromu na Florydzie rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę zestaw 53 nowych satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Firma zbliża się do ukończenia kolejnej powłoki, liczonej już w tysiącach urządzeń megakonstelacji.

Misję Starlink 4-27 przeprowadzono ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Rakieta wystartowała 19 sierpnia o 21.21 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły prawidłowo i około 15 minut po starcie wszystkie satelity zostały wypuszczone jednocześnie na orbicie przez górny stopień rakiety.

W locie wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o numerze B1062. Była to jego 9. misja, pomagał on już wcześniej w wynoszeniu takich ładunków: GPS III SV04GPS III SV05Nilesat-301zestawy Starlink 4-5Starlink 4-16, Starlink 4-25 oraz 2 załogowe misje orbitalne: lot Inspiration4 i lot do stacji ISS Axiom-1. I tym razem człon po wykonanej pracy skierował się z powrotem na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na barce ASOG na Oceanie Atlantyckim.


O sieci Starlink

Firma SpaceX buduje na niskiej orbicie okołoziemskiej konstelację satelitów telekomunikacyjnych Starlink, zapewniających dostęp do szerokopasmowego Internetu o niskich opóźnieniach. Głównymi klientami sieci są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 r. firma zakończyła budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink, a w ubiegłym roku rozpoczęła się intensywna faza zapełniania kolejnej powłoki, oznaczonej cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). Są to orbity o wysokości 540 kilometrów i inklinacji 53,2 stopni – bardzo podobne do pierwszej ukończonej powłoki nr 1. Niedawno rozpoczęły się też misje na orbity polarne i powłokę o numerze 3.

Ten start (Starlink 4-27) skierowany był na powłokę nr 4, gdzie już zostało wysłanych ponad 1100 satelitów z planowanych 1584. Przy tym tempie startów firma powinna zgodnie z zapowiedziami ukończyć tę powłokę w tym roku.

Do tej pory we wszystkich lotach wysłano już w przestrzeń kosmiczną ponad 3000 satelitów Starlink. Z nich ponad 2300 pełni już aktywną funkcję w systemie.

 


Więcej o sieci Starlink


 

Obecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę prawie 300 kilogramów. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Sieć Starlink stale poszerza grono odbiorców. W pierwszej fazie budowy sieci firma SpaceX skupiała się na detalicznej sprzedaży usługi dla firm i użytkowników indywidualnych. W maju 2022 r. ogłoszono, że Starlink ma już 400 000 aktywnych abonentów na całym świecie.

Sieć weszła też na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym – kolejne linie testują ten sposób łączności w swoich samolotach. W czerwcu amerykański regulator telekomunikacyjny FCC udzielił SpaceX zezwolenia na sprzedaż mobilnych terminali sieci Starlink do wykorzystywania nie tylko w samolotach ale też np. w pojazdach czy na statkach.


Podsumowanie

Był to już 37. lot rakiety Falcon 9 w 2022 r. Tempo startów już w lipcu pobiło ustanowiony w 2021 r. rekord przeprowadzonych lotów orbitalnych w jednym roku, kiedy udało się wysłać 31 misji. Sierpień upływa dla SpaceX pod znakiem lotów Starlinków. Już 27 sierpnia z Florydy powinna wystartować kolejna misja z tymi satelitami, przygotowywany jest też kolejny start z kosmodromu Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA.

Był to 101. lot rakiety orbitalnej w 2022 roku na świecie.

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SN/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 wznosząca się z zestawem satelitów Starlink 4-27. Źródło: SpaceX.

Reklama