Przejdź do treści

543. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik
Dzisiaj mijają 543 lata od urodzin Mikołaja Kopernika - najsłynniejszego polskiego astronoma i jednego z największych naukowców w historii świata. Astronom urodził się w Toruniu. Swoje święto w tym dniu ma uczelnia jego imienia: Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1947 roku w Toruniu przy ul. Świętej Anny (obecnie ul. Kopernika) w rodzinie kupieckiej. Dzieciństwo Kopernik spędził w Toruniu i to w tym mieście zaczynała się jego edukacja  szkolna. Gdy dorósł, rozpoczął wraz z bratem studia na Akademii Krakowskiej (1491-1495), a następnie studiował na uczelniach włoskich w Padwie i Bolonii (1495–1503). Kopernik najbardziej znany jest jako astronom, jako twórca teorii heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, opisanej w dziele "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), która zmieniła nasze spojrzenie na Wszechświat i miejsce Ziemi w kosmosie.

Uczony był także
matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, kanonikiem kapituły warmińskiej. Jego życiorys związany jest w wieloma miejscowościami, szczególnie na Warmii, ale także poza nią, m.in. z Toruniem, Olsztynem, Fromborkiem, Grudziądzem, Lubawą.

Dzień urodzin Kopernika jest szczególnym świętem dla uczelni jego imienia: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ramach Święta Uczelni złożono kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim, a następnie w Auli UMK wręczono różne medale i odznaczenia, państwowe oraz uczelniane. Nadano tytuł Doktora Honoris Causa UMK - otrzymał go prof. Paul Alfred Gurbel -  oraz wyróżnienie Convallaria Copernicana - dla prof. Anny Balcar-Boroń. Wręczono również dyplomy 130 nowym doktorom i kilkudziesięciu doktorom habilitowanym.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Mikołaj Kopernik (portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu - 1580 r.). Źródło: Wikipedia.


Reklama