Przejdź do treści

55. rocznica lotu Jurija Gagarina w kosmos

Jurij Gagarin i Gierman Titow
Dzisiaj mamy święto kosmonautów i astronautów. 55 lat temu w kosmos poleciał pierwszy człowiek, był nim Rosjanin Jurij Gagarin. Co roku 12 kwietnia obchodzone są kolejne rocznice tego wydarzenia, przy czym noszą one różne nazwy. W Polsce występuje nazwa Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki, a na przykład w Rosji - Dzień Kosmonautyki. Znany jest też termin Noc Jurija (Yuri's Night), szczególnie w USA.

Jurij Gagarin wykonał 12 kwietnia 1961 roku lot orbitalny na pokładzie statku Wostok 1. Od tamtej pory prawie 600 osób zostało przeszkolonych na astronautów lub kosmonautów. W tym gronie jest też jeden Polak - gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak na razie jedyny Polak, który poleciał w kosmos (w 1978 roku).

Dla określenia osoby, która lata w kosmos istnieją dwa terminy: astronauta i kosmonauta. Najczęściej używa się ich naprzemiennie jako synonimów, chociaż czasem stosuje się rozróżnienie geograficzne, w przypadku Rosji i krajów Europy Wschodniej, które były kiedyś w strefie wpływów Związku Radzieckiego, mówi  się o kosmonautach, a w przypadku Stanów Zjednoczonych i krajów Europy Zachodniej - o astronautach. Media czasem stosują też termin "tajkonauta" dla określenia chińskiego kosmonauty.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Jurij Gagarin w trakcie drogi na wyrzutnię startową. Z tyłu Gierman Titow, który był kosmonautą rezerwowym dla misji Wostok 1, a sam poleciał w kosmos kilka miesięcy później. Obaj kosmonauci są ubrani w skafandry kosmiczne. Źródło: ESA.


Reklama